Börsid on käised üle käärinud ning käimas on hoogne tõus. USA juhtiv aktsiaindeks S&P 500 kerkis reedel üle 1500 punkti, olles kõrgemal tasemel kui viis aastat tagasi kriisi alguses.
Börsiindeksid on mitme aasta tippe tegemas ka mujal. Huvitav on see, et aktsiad käituvad üha enam nagu normaalsetel aegadel – mitte reageerides kooris mingi makronäitaja või poliitiku tegevuse(tuse) peale, vaid ettevõtte spetsiifiliste sündmustele.
Reede oli tähelepanuväärne ka selle poolest, et mõnda aega maailma suurima turuväärtusega ettevõtte tiitlit kandnud Apple loovutas langusega koha naftatootjale Exxon Mobilile, kes on ka varem selles rollis olnud.
Aktsiad tõusevad, kuna tulnud on paremaid makromajanduslikke ja poliitilisi uudised, kuid unustada ei saa ka tugevaid ettevõtete tulemusi.
Seni S&P 500sse kuuluvatest ettevõtetest, kes on oma tulemused avaldanud, on 76 protsenti saanud paremad tulemused, kui analüütikud on prognoosinud.
“Inimesed hüppavad sõitvale rongile,” ütles Legg Masoni fondijuht Wayne Lin Bloombergile. “Tulemused on paremad. Makromajanduslikud näitajad võtavad trendi üles. Poliitikutel on jõudnud kohale, et nad peavad koos töötama ja investorid tõlgendavad seda positiivse märgina.”
Tänavu 5,4% tõusu. Jaanuaris oli USA laiapõhjalise S&P 500 indeksi tõus kuni reedeni 5,4 protsenti. Tõus algas aasta alguses, kui USA poliitikud jõudsid viimasel minutil kokkuleppeni, mis lükkas edasi USA fiskaalkuristikku kukkumise. Aktsiatele mõjub hästi ka see, et eluasemeturg on hakanud paranema, nagu ka tööturg.
“Kasumid kasvavad,” ütles JPMorgani globaalstrateeg Joe Tanious. “Korporatiivse Ameerika joonealusel (kasumireal – toim) läheb erakordselt hästi.”
Deutsche Banki analüütikud leiavad, et isegi, kui Washington otsustab suutmatuses jõuda kokkuleppele kulutuste kärpeid ja makse tõsta, on see ettevõtete kasumite teenimise võimele nagu hane selga vesi.
“Trend toetab tõusu uskujate marssi,” ütles Wells Fargo Advantage Fundsi portfelli peastrateeg Brian Jacobsen. “Kui me näeme majanduse paranemise jätkumist, liiguvad turud üles.”
Ka Saksamaa aktsiaturg tegi viie aasta tippmargi. Saksa ärileht Handelsblatt kirjutas esmaspäeva eelvaates, et kas sel nädalal teeme ära DAX indeksi 8000 punkti. Saksamaal rõõmustati USAst tulnud uudiste üle, kuid ka selle peale, et pangad maksavad tagasi keskpangast võetud laene.
“See on hea signaal, et pangad suudavad end refinantseerida, mis on taas märk, et panganduskriis taandub,” ütles Baader Banki kapitaliturgude analüüsi pealik Robert Halver. “2013. aasta suureks ohuks on majandus, kuid pilt stabiliseerub. Rääkisin täna mõnede fondijuhtidega, kes on aktsiaid ostmas.”
Veel üks märk, et aktsiaturgudel toimuv hakkab normaliseeruma, on see, et aktsiad ei liigu enam karjana, vaid ettevõtte spetsiifiliste uudiste ja ülevõtmisspekulatsioonide peale. Viimased kuus aastat maailmas valitsenud trend, mille kohaselt aktsiad liiguvad üldiste positiivsete või negatiivsete uudiste peale sarnaselt samas suunas, kaob rekordkiirusega, mis näitab, et finantskriisi järel tuleb lõpuks tagasi investorite kindlustunne.
Korrelatsioon taandub. Näit, kuidas FTSE kogu arenenud maailma indeksi 2073 ettevõtte aktsiad astuvad ühte jalga, on kahanenud juuniga võrreldes 31 protsenti, mis on suurim aktsiate omapäi liikumise kasv alates vähemalt 1993. aastast, selgus Societe Generale’i ja Bloombergi kogutud andmetest. Läinud kuul oli korrelatsiooninäit madalaim alates 2007. aastast.
Aktsiad reageerivad taas ettevõtete tulemustele ja ülevõtmisspekulatsioonidele, olles varem sunnitud sarnaselt liikuma krediidikriisist kuni Euroopa võlakriisi sündmusteni ning seejärel USA võlalae probleemide tõttu. Kahanev korrelatsioon andis ostusignaali 1998. aastal ja uuesti 2003. aastal ja ka tänavu, langedes juhuslikult kokku S&P 500 suurima jaanuariralliga alates 1997. aastast.
“Kui oled hea aktsiate- või sündmustepõhine aktsiate valija, siis sinu lisatud väärtus saab tasutud vastupidiselt sellele, kas kõik aktsiad tõusevad või langevad sarnaselt,” ütles Morgan Stanley Alternative Investment Partnersi riskifonditiimi juht Jose Gonzales-Heres. “See on nüüd esimest korda, kus me näeme jätkusuutliku taanduva korrelatsiooni trendi.”
HSBC soovitab mitte võtta üleilmselt aktsiatest kasumeid. HSBC strateeg Garry Evans on jäänud tagasihoidlikult positiivseks 2013. aastaks üleilmsete aktsiate suhtes, eelistades Saksa ja Korea aktsiaid Jaapani omadele. Kuigi turgude sentiment on pöördunud optimistlikumaks, ei ole veel nii palju riski võetud, et oleks aeg hakata kasumeid võtma. Tema prognoos MSCI maailmaindeksile tänavuseks aastaks on 15 protsenti tõusu, millest on veel jäänud minna umbes 11 protsenti.
Deutsche Banki USA peaanalüütik David Bianco tõstis aasta lõpu S&P 500 indeksi ootuse 1575 punktilt 1600 punktile.
Seotud lood
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
4
Panus oli suurel renoveerimiskaval
5
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Hetkel kuum
Lagarde: euroala majandus liigub vastutuult
Panus oli suurel renoveerimiskaval
Kas keegi läheb ka vangi?
Tagasi Äripäeva esilehele