Kuna meie suuremad pangad on investeerimiskontode rahaliste liikumiste raporti sel aastal investorite eest ise kokku pannud, võiks investeerimiskontode kasutamine tänavu hoogu juurde saada.
Möödunud aastal kasutas investeerimiskonto võimalust, mis annab erainvestorile võimaluse oma teenitud kasumit kuni kasutuselevõtuni edasi lükata, peale minu vaid 1288 investorit.
Lisaks esimese aasta vähesele teadlikkusele võis inimeste passiivsuse põhjus olla see, et investeerimiskontoga seotud sisse- ja väljamaksed pidi igaüks ise oma tuludeklaratsiooni käsitsi sisse lööma. Sel aastal on aga võimalik internetipanga kaudu oma 2012. aasta investeerimiskonto raport saata ühe hiireklikiga maksu- ja tolliametisse, kus need sinu tuludeklaratsiooni külge lisatakse.
Kui mul endal läks eelmisel aastal investeerimiskonto tehingute sisestamisega ja kontrollimisega päris kaua aega, siis sel aastal tuli investeerimiskontoga seotud rahalised kanded deklaratsioonis vaid üle kontrollida ja “edasta” nupule vajutada. Samas tuleb rõhutada, et tehingute kontrollimine ja vastutus jääb iga investori kanda, sest pangad kokku pandud investeeriskonto raporti eest ei vastuta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Investeerimiskonto mõte on tulumaksukohustuse edasilükkamine kasumiga lõppenud väärtpaberitehingutelt. Plussiks on veel see, et investeerimiskontolt võib välja võtta tulumaksuvabalt nii palju raha, mis ei ületa investeerimiskontole tehtud sissemakseid.
Suur pluss on ka see, et investeerimiskonto puhul käsitletakse finantsvarana väärtpabereid, mis rahuldavad tõenäoliselt 99,9% investorite vajadused, alates aktsiatest, lõpetades tuletisinstrumentidega. Suureks miinus on aga see, et süsteem diskrimineerib aktiivseid investoreid, kes kasutavad kulude kokkuhoiu mõttes välismaaklerfirmade teenuseid, sest investeerimiskontot saab avada üksnes krediidiasutuses. Samuti peab igaüks endale selgeks tegema, mida peab kajastama sisse- ja väljamaksete all, olgu need siis dividendid, valuuta vahetamine või tehingutasud. Abi saab alati aga maksuametilt.