Sirje Rank • 6. aprill 2013 kell 7:28

Portugali kohus keelas osad kärped

Portugali konstitutsioonikohtu reedel langetatud otsuse järgi ei saa Portugali valitsus IMFi ja ELi 78 miljardi euro suuruse abilaenu tingimuste täitmiseks kulusid koomale tõmmates liiga palju nõuda riigipalgalistelt ja pensionäridelt.

Kohtu otsuse järgi on meetmed vastuolus riigi põhiseadusega, mis sunnib nüüd valitsust otsima uusi võimalusi kulude vähendamiseks või tulude suurendamiseks, vahendas agentuur Bloomberg. See võib tähendada uusi kõnelusi nn troikaga ning õõnestab veelgi paremtsentristliku koalitsiooni peaministri Pedro Passos Coelho jalgealust.

Portugali konstitutsioonikohtu presidendi Joaquim Sousa Ribeiro selgituste järgi tingis kohtu otsuse see, et valitsuse planeeritud kärped rikkusid võrdsuse ning avaliku koorma võrdse jaotamise printsiipi.

Kohus mõistis põhiseaduse vastaseks ka töötu abiraha ja haigushüvitiste kärpimise. Samas ei tauninud kohus selliseid meetmeid nagu 3,5-10%se maksu kehtestamine pensionidele, mis ületavad 1350 eurot kuus, ning muid maksutõuse. Üheksast meetmest, mille läbivaatamist taotles riigi president Anibal Cavaco Silva, jättis kohus jõusse viis.

Ajalehe Financial Times küsitletud analüütikute hinnangul moodustavad põhiseaduse vastaseks hinnatud meetmed (900 miljonit – 1,3 mld eurot) ca 20% kärbetest ja maksutõusudest, mis Portugali valitsus abipaketi tingimuste täitmiseks selleks aastaks plaanis.

Sarnaselt sekkus konstitutsioonikohus ka läinud aastal, mille tagajärjel ei saanud valitsus riigiteenistujate palku kärpida algselt kavandatud mahus ning pidi oktoobris avalikustama täiendavad meetmed 2013. a eelarvedefitsiidi vähendamiseks. Muuhulgas sisaldas pakett maksutõuse 3,7 miljardi euro väärtuses.

Kui kohus nõuab valitsuse eelarvekavas suuremaid muudatusi, võib see põhjustada probleeme nn troikaga ehk abiprogrammi täitmist kontrollivate Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja IMFiga, kommenteeris Berenberg Banki ökonomist Christian Schulz enne kohtuotsuse avalikustamist. See võib kõikuma lüüa vaevaga kätte võidetud finantsturgude usalduse Portugali valitsuse vastu, märkis analüütik.

Portugali valitsuse prognoosi järgi kahaneb Portugali SKP tänavu 2,3%, mis on algselt prognoositud langusest kaks korda suurem. Töötuse määr kerkib läinud aasta lõpu 16,9 protsendilt tänavu 18,2 protsendile. Märtsis nõustus troika eelarvedefitsiidi vähendamiseks Portugalile seatud sihtmärkides järgi andma. Valitsuse eesmärk on kärpida eelarvedefitsiit tänavu 5,5%-le SKPst.

Portugali kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus oli reedel 6,359 protsenti ja kaheaastase tähtajaga võlakirjade tootlus 2,968%.

Hetkel kuum