Sirje Rank • 10. aprill 2013 kell 15:55

Euroopa Komisjon hoiatas Hispaaniat ja Sloveeniat

Euroopa Komisjon hoiatas täna Sloveeniat ja Hispaaniat liiga suurte riskide eest majanduses ning kutsus mõlema riigi valitsust rakendama kiireid abinõusid, et euroala kriis uuesti tuld ei võtaks.

Mõlemad riigid said reformide käivitamiseks aega 29. maini, riskides vastasel juhul esimesena trahvi saada „maksumajandusliku tasakaalustamise protseduuri“ alusel, mis on praeguseks toiminud umbes aasta. Süsteemi eesmärk on probleemid majanduses võimalikult varakult avastada ja ennetada.

Kokku analüüsis komisjon põhjalikumalt negatiivseid trende 13 riigi majanduses. Peale Sloveenia ja Hispaania olid luubi all Rootsi, Taani, Prantsusmaa, Itaalia, Belgia, Suurbritannia, Malta, Ungari ja Bulgaaria ning isegi AAA reitinguga Holland ja Soome. Ühtegi teist riiki trahviga veel ei ähvardatud.

Paljude riikide jaoks on äratuseks, mis nõuab otsustavat tegutsemist riigi konkurentsivõime parandamiseks, ütles rahandusvolinik Olli Rehn raporti tutvustamisel.

Rehn kaitses komisjoni otsust Saksamaad mitte luubi alla võtta, kuna riigi jooksevkonto ülejääk on juba vähenemas. Siiski soovitas Rehn Saksamaal ergutada eratarbimist, dereguleerida teenuste turg, suurendada naiste osakaalu tööturul ning võimaldada palgatõusu samas taktis tootlikkuse kasvuga, vahendas agentuur Bloomberg.

Hetkel kuum