Alyona Stadnik • 19. aprill 2013
Jaga lugu:

Colliers: Leedu turg on taas ärganud

Konsultatsioonifirma Colliers Internationali partneri Avo Rõõmussaare sõnul on Leedu kinnisvaraturg ärkamas ning ärikinnisvarasse investeerijate fookus on liikumas Eestist Lätti ja Leetu.

Toomas Annuse suurosalusega E.L.L Kinnisvara teatas eile plaanist ehitada Vilniusesse neli büroohoonet kogupinnaga 44 000 ruutmeetrit.

"Leedu turul on toimunud n-ö ärkamine, mis on tüüpiline nähtus turutingimuste taastudes ja paranedes. Kuivõrd potentsiaalselt lähiaastatega lisanduv maht (nt Technopolise  ja E.L.L.i plaanid) on olemeasolevaga võrreldes märkimisväärne, siis on kindlasti oluline projektide väga korralik läbimõeldus ja võib-olla ka millegi uuenduslikuga üllatamine," ütles Rõõmussaar.

Ta viitas, et viimasel on Läti ja Leedu turule pööranud pilgu lisaks  E.L.L Kinnisvarale ka Eften Capital ja Capital Mill. "Põhjuseks on see, et kui on palju raha ja kui tahta portfellis hajutamist teha, siis ei saa ühe riigi keskseks jääda," selgitas Rõõmussaar.

Üldises plaanis on Eesti poolt huvi kandumine lõuna poole loogiline. "Kuivõrd nii Läti kui Leedu turud on jõudsalt taastunud ja pakuvad Eestiga võrreldes nüüd juba vast ka paremaid võimalusi. Lätil on selge eelis euro kasutuselevõtuga seoses, millega ilmselgelt investorid juba praegu arvestavad – üldstsenaarium kinnisvara kontekstis tõotab kujuneda sarnaseks Eestiga ehk positsioone asutakse võtma vähemalt pool aastat enne," põhjendas Rõõmussaar.

Kõige lollikindlam on alati teha äri pealinnas. "Seal on äri ja kapital ning on arusaadav, et see ei muutu väga," tõdes ta.

Vilniuse büroopindade turu suurusjärk on tema sõnul sarnane Tallinnale ning E.L.L.i investeering moodustab turust 1/12. "Hinnanguliselt on see kaks Tammsaare ärikeskust. Kõlab väga suuremahuliselt," märkis ta.

Colliersi analüütik Maksim Golovko lisas, et Leedus oli büroopindade turg mullu aktiivne just Vilniuses ning väikest aktiivsust on märgata ka Kaunases. Klaipedas midagi huvitavat ei toimu, sest pakkumine ületab sealsel büroopindade turul endiselt nõudlust.

"Äripindade vakantsus on Leedus vähenenud pärast kriisi alates 2010. aasta teisest poolest, kusjuures vakants A-klassi hoonetes on vähenenud 15% tasemest 2010. aasta alguses kuni 5%  tasemeni aasta hiljem," märkis Golovko.

Suurte ehk ankurrentnike leidmine on tema sõnul sama raske nagu Tallinnaski. Üheks nõudluse ja seega ka arendustegevuste suunajaks on muutumas avalik sektor, kes on praegu hakanud vaatama kolimisvõimalusi ning otsima pinda, lisas ta.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas