Nikkei langus ei ole traagiline

Viimase aasta tõusu proportsioone vaadates ei tundu Jaapani börsiindeksi Nikkei allapoole liikumine sugugi traagilisena, ütles SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Küsimustele Jaapani börsi tänase kukkumise kohta vastab Peeter Koppel:

Milline on SEB vaade – kas see on pelgalt korrektsioon või võib see olla suurem (ja laiem) meelestatuse muutus riski võtmise kohta?

Heites pilgu graafikule, peab nentima, et Jaapan on olnud käesoleva aasta üks paremaid investeeringuid – eriti, kui on olnud taipu ja võimalusi jeeni languse risk kinni panna. Viimase aasta ja käesoleva aasta tõusu proportsioone vaadates ei tundu Nikkei veidi enam kui seitsmeprotsendiline allapoole liikumine sugugi traagilisena.

Mis puudutab riski võtmist laiemalt, siis mul on kuri kahtlus, et riski kui sellist on arenenud maailma (sh Jaapani) keskpankade tegevus aidanud päris korralikult ümber defineerida. Vanal heal ajal avastasid, et risk on halb, liikusid rahasse ja riigivõlga – nüüd nagu väga ei tahaks. Täna ma seega ei arva, et me oleksime liikunud äkitselt tagasi keskkonda, kus raha "maksab nagu vanasti". Seetõttu ei tahaks tänast liikumist kuidagi teisiti diagnoosida kui korrektsiooniks.

Kui suur on SEB mudelportfellis Jaapani aktsiate osakaal? Kui suure osakaalu privaatpanganduse kundede portfellist moodustavad Jaapani aktsiad(fondid)?

Me ei ole Jaapanit eraldi vaadelnud ning teatud portfellides on sealse aktsiaturu osakaal võrreldav Jaapani osakaaluga MSCI World All Country indeksis, jäädes seega alla kümnendiku. Põhjus, miks Jaapan on jäänud konkreetsemast fookusest välja, on see, et kange tahtmine on aktsiainvesteeringutes panustada sellistele piirkondadele, kus peamiseks aktsiate hindu mõjutavaks faktoriks ei ole see, kuidas keskpank parajasti oma bilansimahtu on otsustanud kasvatada.

Hetkel kuum