30. september 2013 kell 21:00

Rahakalender. USA valitsuse tööseisak loob investoreile võimaluse?

Investorid on valmistunud võimaluseks, et USA valitsust tabab tööseisak. Paljude arvates oleks see küll lühiajaline, aga milliseks kujuneb turgude reaktsioon?

USA valitsuse võimaliku tööseisaku taga on eelarvekulutused, mille kohta on demokraatidel ja vabariiklastel eri arvamus. Senat on heaks kiitnud kava, millega rahastatakse valitsuse tööd kuni 15. novembrini, kuid parlamendikoja vabariiklased keelduvad eelnõu heaks kiitmast, kuna nõuavad kulukärpeid president Obama tervishoiuseadusele. Pühapäevasel hääletusel paistis USA valitsuse tööseisak veel tõenäolisemana, kuna parlamendikojas hääletati 231 : 192 selle poolt, et lükata Obama tervishoiuseaduse  (teatakse ka kui Obamacare) jõustumine aasta võrra edasi.

Kui vabariiklased ja demokraadid ei jõua tänaseks kokkuleppele, tähendab see seisakut, kus 800 000 USA valitsuse töötajat peab minema ajutisele puhkusele. Enamik analüütikuid usub, et tööseisak saab teoks.

Ees närvilised nädalad. IG turustrateeg Evan Lucas ütles CNBC-le, et investorid peaksid valmistuma finantsturgudega “raevukaks reaktsiooniks”. “Viimastel kuudel on aktsiaid juhtinud pime optimism ning see muudab meid järgmise nelja nädala suhtes närviliseks. Kauplemine muutub kiiresti ja juhuti,” ütles Lucas, kelle sõnul mõjutab tööseisak kõige rohkem USA börse.

Ta usub, et turukorrektsiooni pikkus sõltub sellest, kui kaua tööseisak kestab. “Kui tööseisak kestab ainult mõni päev, on mõju marginaalne, aga kui see on näiteks 21 päeva, siis ootab meid 5–7protsendiline korrektsioon.”

Teiste analüütikute sõnul võib tööseisak olla investoritele viimase minuti ostuvõimalus. ­“Valitsuse tööseisak võib kesta 1–2 päeva, kuid see elatakse üle. Lõigake sellest kasu, ostke agressiivselt,” soovitas investeerimisfirma White ­Crane Group peaökonomist Cliff Bennett, kelle sõnul peaksid investorid ostma nafta ja toorainetega seotud aktsiaid, sealhulgas Austraalia aktsiaid ning Austraalia dollarit.

Samuti prognoosib Bennett tööseisaku korral kulla hinna tõusu ning järsku langust siis, kui lahenduseni jõutakse.

Hetkel kuum