Indrek Kald • 30. oktoober 2013 kell 15:58

Veitmani agendijuhi kontaktiks oli Hermann Simmi värbaja

Riigireetmises süüdi mõistetud endise kapo töötaja Vladimir Veitmani agendijuhi kontaktisikuks Venemaa poolel oli Hermann Simmi värbaja.

Kapo on välja selgitanud isikud, kes Venemaa eriteenistuse poolt Veitmani tegevust juhtisid ja kellele ta Eesti saladusi edastas. Veitmani agendijuht oli Venemaa välisluure agent Nikolai Jermakov ning Jermakovi kontaktisikuks oli Valeri Zentsov, keda laiem avalikkus teab kui Hermann Simmi värbajat.

Kaitsepolitseiamet kutsub üles kõiki isikuid, kes on Zentsovi või Jermakoviga kokku puutunud, kaposse pöörduma.

Täna tunnistas Harju maakohus Veitmani süüdi riigireetmises, ametialase teabe edastamises ning riigisaladuse avalikustamises ja mõistis talle liitkaristuseks 15 aastat vangistust.

Tänavu 7. augustil pidasid kapo töötajad kinni ekskolleegi Vladimir Veitmani kahtlustatuna riigireetmises, täpsemalt salastatud teabe edastamises Venemaa eriteenistustele.

Veitman oli töötanud kaitsepolitseis tehniliste toimingute spetsialisti ametikohtadel aastail 1991–11. Koostööst Venemaa välisluureteenistusega saab rääkida aastast 2002. Veitmanil polnud ligipääsu ELi ega NATO saladustele. Kapost pensionile saadeti ta aastal 2011.

Endise Eesti politseijuht ning kaitseministeeriumi riigisaladuse kaitse osakonna juht Hermann Simm mõisteti 25. veebruaril 2009 süüdi riigireetmises ning asutusesisese teabe edastamises. Kokkuleppemenetluse tulemusena karistati reda 12 aasta ja 6 kuu pikkuse vangistusega, samuti mõisteti Simmilt välja kaitseministeeriumi tsiviilhagi kuriteoga tekitatud kahju osas summas 20 155 000 krooni.

Hetkel kuum