Indrek Kald • 7. november 2013 kell 8:37

RM: inflatsioon on lähikuudel madal

Neli kuud järjest langenud hinnad Eestis veel tõusma ei hakka – rahandusministeeriumi teatel on inflatsioon lähikuudel madal.

"Inflatsioon on viimastel kuudel seoses kütuste odavnemisega ja toidu hinnatõusu pidurdumisega kiirelt alanenud. Oktoobris kahanes hinnatõus septembri 2,1 protsendilt 1,5 protsendini, viimati oli inflatsioon nii madal 2010. aasta alguses," märkis rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Toidutoorme hindu on alandanud selle aasta hea saagikus, mille tulemusena on toiduainete hinnatõus Eestis oluliselt aeglustunud: kevadiselt 7% lähedalt oktoobris 1,7%ni. Peamiselt on see seotud puu- ja köögiviljade odavnemisega viimastel kuudel, lisaks on lihatoodete hinnatõus pidurdunud, kinnitas ta pressiteates.

Kütuste hinnad on välisturgudel languses nõrga nõudluse tõttu. "Naftahindade alanemise ning euro kursi tugevnemise tõttu oli mootorikütus oktoobris ligi 8% odavam kui aasta tagasi. Kuna gaasi ja kaugkütte hinnad on seotud kütuste hinnaarengutega maailmaturul, on ka nende hinnad languses. Oktoobris alanes gaasi hind kodutarbijatele 4%," märkis Pungas.

Lisaks väliskeskkonnast mõjutatud kütuse ja toidu hinna arengutele on inflatsioon kahanenud tema sõnul ka siseriiklike tegurite tõttu, näiteks tasuta kõrghariduse rakendumine esimese aasta tudengitele.

Euroala inflatsioon pidurdus esialgsel hinnangul 0,7%ni. "Lisaks kütuste hinnalangusele soodustas seda euroala majanduse haavatavus ning osa liikmesriikides eelarvepositsiooni parandamiseks rakendatud meetmete, nagu kaudsete maksude ja administratiivsete hinnatõusude, mõju vähenemine," märkis Pungas.

"Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosiga võrreldes on Eesti inflatsioon sügiskuudel olnud madalam. Ka aasta viimastel kuudel jääb hinnatõus väliskeskkonna nõrkusest tingitud tagasihoidlike inflatsioonisurvete tõttu madalaks," lisas rahandusministeeriumi analüütik.

Eesti Panga teatel on aasta teisel poolel toimunud tarbijahindade kasvu aeglustumine kooskõlas vähenenud majandusaktiivsusega.

"Aasta teisel poolel toimunud tarbijahindade kasvu aeglustumine on kooskõlas vähenenud majandusaktiivsusega Eestis. See on ka üheks põhjuseks, miks inflatsiooni aeglustumine oli laiapõhjaline, hõlmates nii toiduaine ja energia hindasid kui ka ülejäänud tarbijakorvi ehk alusinflatsiooni," ütles keskpanga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai.

Hinnakasvu mõjutas tema sõnul märkimisväärselt ka kaubanduspartnerite väike inflatsioon, mis kandus impordi kaudu Eesti hindadesse. "Mitmes euroala riigis pidurdas inflatsiooni ka eelarve tasakaalu parandamiseks tehtud maksutõusude mõju taandumine," sõnas ta pressiteates.

Alusinflatsioon oli oktoobris väike ja langes 0,6%-lt 0,4%ni. Teenuste inflatsiooni pidurdasid keskpanga teatel tasuta teenused (Tallinna ühistransport ning kõrgharidus), milleta oleks teenuste inflatsioon ja seeläbi ka tarbijahindade inflatsioon kokku olnud 0,5 protsendipunkti suurem.

"Tasuta teenuste mõju hakkab inflatsioonist järk-järgult taanduma järgmise aasta jooksul ning selle toimel alusinflatsioon suureneb. Viimasel ajal inflatsiooni tagasihoidlikuna hoidnud sideteenuste hinnad kasvasid oktoobris kuises võrdluses esimest korda alates 2011. aastast," sõnas Kattai.

Euroala keskpankade peaeesmärk on hoida euroala inflatsioon keskpikas perspektiivis alla 2%, kuid selle lähedal. Euroala keskmisest pisut kõrgem inflatsioon Eestis on ootuspärane ja tuleneb kiirema majanduskasvu mõjust ning suhtelise sissetulekutaseme ühtlustumisest euroala omaga.

Hetkel kuum