Indrek Kald • 7. november 2013 kell 11:05

Mertsina: kiire palgakasv hakkab hindu survestama

Eestis võivad hakata mitmete teenuste hindadele üha enam survet avaldama kiiresti kasvavad palgad, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Hinnakasv aeglustub tema sõnul enamikes ELi liikmesriikides, eurotsoonis aeglustus hinnakasv oktoobris 0,7%ni. "Väline hinnasurve toiduainetele ja kütusele on kiiresti vähenenud. Ka järgmiseks aastaks ootame maailmaturul toornafta ja toiduainete hindade langust. Samuti taandub Eestis elektri hinnakasvu mõju baasefekti tõttu välja. Seetõttu ootame madala hinnakasvu püsimist," kommenteeris ta hinnatõusu statistikat.

Oktoobris jätkunud tarbijahindade kasvu kiire aeglustumine oli Swedbanki teatel ootuspärane. Aastases võrdluses kasvasid hinnad 1,5%, eelmise kuuga võrreldes vähenesid aga 0,3% võrra. Hinnakasv aeglustus juba neljandat kuud järjest. Viimati oli alla 2%-line tarbijahindade kasv märtsis 2010.

Põhiline osa hinnakasvust tuli toidule ja elektrile tehtud kulutustest. Kodudesse jõudnud elekter kallines aastases võrdluses 29,9%. Oktoobris tõusis elektri börsihind aastases võrdluses aga vaid 16,3%. Kui elektri börsihind on selle aasta jooksul tõusnud keskmiselt 14,6%, siis kodumajapidamistest lõpptarbijate jaoks on see kallinenud enam kui 29% võrra.

"Vahe tuleb peamiselt sellest, et paljudel kodumajapidamistel on pikaajalised fikseeritud elektrihinnaga paketid. Kuises võrdluses vähenes elektri börsihind 1,3%, kodudesse jõudnud elekter aga 1,6%. Suvekuudel toimunud elektrihinna kasv tekitas inimestele oluliselt vähem lisakulutusi, kui nüüd, mil kütteperiood on alanud ja elektrit tarbitakse kodudes reaalselt rohkem," selgitas Mertsina panga pressiteates.

Toiduainete hinnakasv aeglustus juba kolmandat kuud järjest ning jõudis oktoobris aastases võrdluses 2,5%ni. Maailmaturu toiduainete hinnad on languses juba alates käesoleva aasta maikuust.

Transpordihinnad on vähenenud alates selle aasta jaanuarist. "Selle taga on ühest küljest aasta algusest Tallinnas tasuta ühistranspordi sisseseadmine ning samuti maailmaturu toornaftahindade alanemine. Toornafta hind oli oktoobris eurodes aastases võrdluses 7% ning kuises võrdluses 4,2% odavam. USA valitsuse töö seiskumine ja ebakindlus eelarve finantseerimise suhtes nõrgestas dollari kurssi euro suhtes oluliselt ning viis selle oktoobri lõpuks kahe aasta madalaimale tasemele," märkis Mertsina.

Tugev euro on kütuse hinnad eurodes soodsamaks muutnud. "Eestis müüdava mootorikütuse hind langes aastases võrdluses 7,6% ning kuises võrdluses 2,9%. Transpordihindade vähenemine kompenseeris enam kui poole elektri ja toiduainete hinnatõusust, rohkem puudutas see aga tasuta ühistransporti kasutavaid pealinna elanikke," selgitas ta.

Lisaks transpordi- ja sidekuludele aitas hindade kasvu allapoole tuua ka kõrgharidusreformiga kaasnenud tasuta kõrghariduse rakendumine, mis on vähendanud haridusteenuse hinda aastases võrdluses teist kuud järjest, septembris 14,8% ja oktoobris 14,9%. Haridusteenuse hinnad langesid esimest korda vähemalt viimase 15 aasta jooksul.

Üha kiirenevas tempos on Swedbanki teatel kasvanud aga väljas söömise, majutuse ning tervishoiuteenuste hinnad, mis suurenesid oktoobris aastases võrdluses vastavalt 7,7% ja 7,5%. Tervishoiuteenuste hinnakasvu on põhjustanud peamiselt aasta alguses kõrgemale tõstetud koduvisiidi ja ambulatoorse eriarstiabi visiidi- ja voodipäeva tasu, kinnitas Mertsina.

Hetkel kuum