Ave Lepik • 10. detsember 2013 kell 7:08

IMF testis Eestis maksuaugu arvutamise uut metoodikat

IMF viib läbi pilootprojekti käibemaksuaugu arvutamiseks uue metoodika abil ning testis selle metoodika kasutamist Eestis.

Nädala jooksul viibisid maksu- ja tolliametis Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF)  esindajad, kes hindasid maksulaekumise analüüsi ning selle kasutamist Eesti maksuhalduses. IMFi rahandusasjade osakonna tulude halduse üksuse nõunikud Mick Thakray ja Junji Ueda tutvustasid maksuaugu analüüsi programmi ehk RA-GAPi, mis pakub maksuhalduritele potentsiaalse ja tegeliku maksulaekumise vahe ehk maksuaugu kalkulatsiooni ja kvantitatiivset analüüsi. Programmi eesmärk on suurendada kogu maailma maksuhaldurite võimekust.

“Nagu kõik teised Euroopa riigid, seisab ka Eesti käibemaksu kogumisel silmitsi tõelise väljakutsega pettuste ja maksudest kõrvalehoidmise taustal. Meie hinnangul esindab Eesti lähenemine maksuaugu analüüsile ja selle analüüsi kasutamine oma strateegias, tegevuste hindamisel ja avalikus kommunikatsioonis teiste riikide maksuhaldurite jaoks parimat praktikat,” rääkis Thackray.

Maksu- ja tolliameti teabeosakonna peaspetsialist Ivar Laur märkis, et peale Suurbritannia on Eesti maailmas üks väheseid riike, kus on juba pikka aega edukalt riigi käibemaksuauku arvutatud, mis on ka põhjus, miks meid valiti pilootprojektis osalema.

“IMFi poolt tutvustatud metoodika erineb mõnevõrra meil praegu kasutuses olevast, kuid seda mitte olemuslikult, pigem täpsusastme võrra,” selgitas Laur.

2012. aasta käibemaksuauk Eestis oli IMFi hinnangul 226 miljonit eurot.

Hetkel kuum