Sirje Rank • 19. detsember 2013 kell 12:15

Putin andis armu

Endine naftafirma Jukos omanik Mihhail Hodorkovski, kes on enam kui kümnendi trellide taga istunud, saab amnestiaga vabadusse, teatas Venemaa president Vladimir Putin.

Aktsiad Venemaa börsil rallisid uudise peale, vahendas agentuur Bloomberg.

Dekreet omal ajal Venemaa rikkaima mehe vabastamiseks saab peagi allkirjastatud, teatas Putin täna riigitelevisioonis. Enne seda oli Putin enam kui neli tundi väldanud iga-aastasel pressikonverentsil küsimustele vastanud.

"Ta on juba enam kui 10 aastat vangis olnud, see on tõsine karistus," ütles Putin. "Ta ema on haige. Ma usun, et selline otsus saab peagi vastu võetud ja varsti allkirjastatakse ka dekreet amnestia kohta," ütles Putin.

Hodorkovski (50) vahistati 2003. aastal Siberi lennuväljal ning ta on pea 11 aastat vanglakaristust kandnud pärast süüdimõistmist maksudest kõrvalehoidmise, rahapesu ja naftavarguse eest. Hodorkovski väidab, et on süütu ning et tema vastu algatatud kohtuasjad olid tingitud Putini vastase opositsiooni toetamisest. Kreml on need väited tagasi lükanud.

Hodorkovski kohtuasjast on saanud Venemaa õiguskorda puudutavate probleemide sümbol. Jukos tükeldati ja müüdi oksjonil Hodorkovskile esitatud maksunõuete katteks, enamuse firmast ostis riiklik naftafirma Rosneft.

Venemaa börsiindeks Micex kerkis täna 1,3% 1,506.77 punktile.

"Raske öelda, kuidas see võis olla Hodorkovskiga seotud, kuid see võib olla üks olulisemaid positiivseid uudiseid Vene turgude jaoks, kuna Jukose kohtuasi on kõige ilmsem näide selektiivsest kohtupidamisest ja õiguskorra probleemidest Venemaal," ütles Vladimir Osakovski, Bank of America Merrill Lynch peaökonomist Moskvas.

Hodorkovski kaitsemeeskonna liige USAs Maria Logan ei osanud agentuurile Bloomberg praegu veel kommenteerida oma kliendi armuandmispalvet, millele Putin viitas. Hodorkovski advokaatidelt Venemaal ei õnnestunud agentuuril samuti kohe kommentaari saada.

Hetkel kuum