Raido Neemre • 26. veebruar 2014 kell 19:36

Ukraina panku ohustab massiline raha väljavool

Hirm, et inimesed hakkavad massiliselt raha pangast välja võtma, kasvab Ukrainas kiiresti, kuna keskpanga reservid kahanevad ning umbes 7% panga deposiitidest kadus kõigest kolme päevaga.

Ukraina vastselt ametisse nimetatud keskpanga juhi Stepan Kubivi sõnul on pangal praegu reserve 15 miljardi dollari väärtuses. Kubivi sõnul läks 7% ehk 3,3 miljardit dollarit panga deposiitidest kaduma ajavahemikus 18.-20. veebruar, kui vägivald riigis oli jõudnud oma haripunkti ning snaiperid tulistasid protesteerijate pihta.

Goldman Sachsi ennustuste kohaselt on riigi välisvaluuta reservid kahanenud 12-14 miljardi dollarini.

Analüütikute väitel kaalub Keskpank viiele riigi pangale laenu andmist vältimaks ohtu, et inimesed hakkavad massiliselt pangast raha välja võtma, mis seaks panga likviidsuse ohtu.

Hirmu tõttu sulgesid mõned Ukraina finantsinsitutsioonid oma harukontorid ning panid raha väljavõtmisele piirangud peale.

Itaalia Unicredit sulges ajutiselt kaheksa pangakontorit ning teised kontorid vähendasid lahtiolekuaegasid ning piirasid sularaha väljavõtmise mahtu 1500 grivnale päevas Unicrediti klientidele ning teiste pankade klientidele 500 grivnat päevas.

Venemaa suurim laenuandja, Sberbank sõnas, et nad ei allkirjasta enam ühtlegi laenulepingut, kuigi pank ei ole piiranud sularaha väljavõtmist pangaautomaatidest.

Ukraina rahvusvaluuta grivna tegi täna dollari suhtes 4% languse ning jõudis rekordmadalale.

IMF on rääkinud ka potentsiaalsest 15 miljardi dollari suurusest abiprogrammist Kiievile. Kiievi administratsioon palus aga abi 35 miljardi dollari väärtuses.

Hetkel kuum