Sirje Rank • 27. veebruar 2014 kell 8:23

Ukraina välisabi võtab oma aja

Samal ajal kui Krimmist tulevad teated parlamendihoone hõivamisest ja sellel Venemaa lipu heiskamisest, valmistub Ukraina parlament täna ametisse hääletama uut valitsust.

Arseni Jatsenjuk sai eile Kiievis Ukraina meeleavaldajate toetuse uue valitsuse moodustamiseks ja riigi pankroti äärelt tagasi toomiseks. Hinnanguliselt on riigi abivajadus lähemal kahel aastal 35 miljardit dollarit.

Abi on lubanud nii USA kui Euroopa Liit ning IMFi juht Christine Lagarde kinnitas, et fond on kohe valmis oma missiooni riiki saatma, kui abipalve esitatakse.

Samas võtab välisabi ettevalmistamine oma aja.

Bloomberg vahendab, et USA välisminister John Kerry ütles eile ajakirjanikele, et USA paneb kokku miljardi dollari suurust laenugarantiid ning et abi on vaja kiiresti. Välisministeeriumi pressiesindaja Jen Psaki ütles hiljem, et otsust pole veel tehtud ning et pakett pannakse kokku, kui Ukrainal on olemas valitsus. Garantii peab kinnitama ka USA Kongress.

Kerry hoiatas ka Venemaad sõjalise sekkumise eest Ukrainas.

"Mis tahes sõjaline sekkumine, mis rikuks Ukraina suveräänset territoriaalset ühtsust, oleks ränk viga," ütles Kerry.

Kerry sõnul kaalub 1,5 miljardi dollari suurust laenugarantiid ka Euroopa Liit.

ELi ametnike sõnul võivad ettevalmistused võtta nädalaid ja siingi on näiteks Prantsusmaa ametnikud avaldanud arvamust, et enne tuleks ära oodata ka maikuus toimuvad presidendivalimised, kirjutas Wall Street journal. ELi ametnike sõnul tahab EL näha, milliseid majandusreforme ja korruptsioonivastaseid meetmeid Ukraina uus valitsus tahab ellu viia ja tahab oma abi näha suurema IMFi abipaketi osana.

Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles intervjuus MTV3-le, et EL on valmis Ukrainat aitama, kuid enne on riigil vaja laiapõhjalist valitsust, mis on valmis reformetegema . Rehni sõnul on oluline, et abipaketis osaleksid nii IMF kui Venemaa.

"Ukraina uue valitsuse prioriteet peab olema korruptiivsete struktuuride väljajuurimine. Nii võib säästa miljardeid," säutsus Rootsi välisminister Carl Bildt oma Twitteri kontol. "Alustada ausat riigivalitsemist."

Lääneriigid püüavad Ukraina välisabipaketti kaasata ka Venemaad, mis võib igasuguse lääne abipaketi tühjaks teha, tõstes Ukrainale müüdava gaasi hinna. Või pakkuda välja konkureeriva abipaketi, mis raskeid tingimusi ei sea. ELi välispoliitika kõrge esindaja Catherine Ashton kohtub tuleval nädalal ka Venemaa välisministri Sergei Lavroviga.

Kui Ukraina uue valitsuse moodustab Arseni Jatsenjuk, on Ukraina ekspeaministri Julia Tõmošenko partei esindajate käes nii peaministriportfell, keskpanga juhi koht kui parlamendi spiikri ja presidendi kohusetäitja amet. Valitsusega ei liitu Vitali Klitško partei UDAR, mis on lubanud toetada Jatsenjukki. Küll aga saavad valitsuses ministriportfellid Svoboda partei esindajad, vahendab Bloomberg.

Ukraina keskpank teatas eile, et on lõpetanud grivna tugiostud. Esimest korda käibelevõtust 1996. a on grivna kurss kukkunud enam kui 10 grivnale dollarist, kiskudes kaasa ka Venemaa rubla. Grivna langus süvenes eile, kui Venemaa teatas ootamatust lahinguvalmiduse kontrollist Ukrainaga piirnevates regioonides. Täna kella 11 paiku kauples grivna 10,8 grivna tasemel dollarist. Ukrainas tegutsevate pankade teateil on järsult suurenenud päringute hulk, kuidas säästud eurodesse või dollaritesse saaks konverteerida.

Ukraina keskpanga valuutareservid on kahanenud 15 miljardile dollarile, mis on viimase kaheksa aasta madalaim tase.

Grivna kursi vabaks laskmine lihtsustaks kokkulepet IMFiga, mis on seda üheks tingimuseks seadnud. Teine olulisem nõudmine on, et Ukraina lõpetaks elanikele gaasi hinna subsideerimise. See võtaks riigieelarvelt suure koorma ja vähendaks korruptsioonivõimalusi.

Hetkel kuum