Suur osa Ukrainale antavast abist võib jõuda Venemaale

Rainer Saad 13. märts 2014, 11:21

Ukraina vajab hädasti majandusele abipaketti ning Lääneriigid pole abistamisele ei öelnud. Kuid suur osa abipaketist võib minna Ukraina praeguse konflikti suurimale vaenlasele Venemaale.

„Arvestades, kui palju on Kiievil ja Moskval majanduslikke ja rahanduslikke sidemeid, võib see raha kaudselt jõuda Venemaale,” ütles Stratfor Eurasia analüütik Eugen Chausovsky CNBC-le.

Alates eelmise aasta keskpaigast on Ukraina majandus languses. Riiki on tabanud ka deflatsioon ning võrreldes 2012. aastaga, kasvas eelmisel aastal eelarvedefitsiit 21,2 protsenti 64,7 miljardi grivnani (5,3 mld euroni).

Eelmise nädala kolmapäeval ütles Euroopa Liit, et on valmis andma Ukrainale 15 miljardit dollarit (10,8 mld eurot) abi.

Venemaal ja Ukrainas üle 20 aasta tegutsenud Broad Street Capitali peadirektor Alexander Gordin ütles, et osa abipaketist kasutatakse Venemaale laenude tagasimaksmiseks ning Venemaalt gaasi ostmiseks. Ukraina ostab 60 protsenti maagaasist Venemaalt.

Atlandi nõukogu (Atlantic Council) ekspert Adrian Karatnycky ütles, et tänu Krimmile, kus asub Venemaa Musta mere baas, ongi Ukraina saanud Venemaalt odava hinnaga maagaasi. „Kui Krimmist saab Venemaa osa, oleks see aeglane majanduslik surm Ukrainale,” ütles Karatnycky.

Kuigi EL on öelnud, et Ukrainale antavat finantsabi ei kasutata Venemaale maagaasi maksmiseks, võib see ikkagi juhtuda.

Asjaga seotud Vene ärimees, kes soovis jääda anonüümseks, väitis CNBC-le sama. „Raha, mille Ukraina saab Euroopa Liidult, läheb otse gaasi eest maksmiseks. See raha läheb 100 protsenti Venemaale,” ütles ta.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. March 2014, 11:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing