Sirje Rank • 24. aprill 2014 kell 7:48

Rekordinvesteering Soome metsatööstusesse

Soome metsatööstusest tuleb koondamiste ja sulgemiste järel lõpuks jälle häid uudiseid - Metsä Groupi kuuluv Metsä Fibre OY plaanib Soome metsatööstuse läbi aegade suurimat investeeringut, uut tselluloositehast, mis enam kui kahekordistaks tootmise ja toodaks ka energiat.

Investeeringu kavandatav suurus on 1,1 miljardit eurot ja see tuleks Äänekoskile, olemasolevale tootmisele lisaks, teatas firma eile. Uued võimsused käivituksid 2017. aastal, tõstes aastase tootmismahu 1,3 miljonile tonnile. Kogu tootmiseks vajalik energia toodetakse metsamaterjalist, vahendas agentuur Bloomberg.

"Investeeringu peamine ajend on kasvav globaalne nõudlus kõrgekvaliteedilise pehmepuidu tselluloosi järele," ütles firma tegevjuht Kari Jordan. Investeeringuga tekib Soome metsandussektoris juurde 1500 uut töökohta lisaks kohapeal olemasolevale 1000 töökohale, ütles Jordan. Lõplik investeerimisotsus tehakse tuleva aasta alguses, pärast vajalike keskkonnalubade saamist.

Uus tselluloositehas suurendaks Soome eksporti 500 miljoni euro võrra. "Plaan on suurepärane näide traditsioonilise tööstusharu julgusest uueneda ja tulevikku vaadata," ütles Soome majandusminister Jan Vapaavuori.

Viimasel kümnendil on Soome metsatööstus Euroopa turul valitsenud ülepakkumise tõttu sulgenud tehaseid ja koondanud Soome metsatööstuse liidu andmeil 28% oma töötajatest. Äänekoski on olnud üks enim kannatada saanud piirkondadest - töötus on üle 20%.

Kuna online meedia on vähendanud nõudlust ajalehepaberi järgi on tööstusharu otsinud muid turge. UPM Kymmene näiteks tõi välja sõiduauto prototüübi, kus plastiku asemel on kasutatud puidu baasil valmistatud materjale.

Hetkel kuum