Romet Kreek • 18. juuni 2014 kell 6:54

Kanada valitsus andis naftajuhtmele loa

Kanada valitsus andis loa börsiettevõttele Enbridge Põhja naftajuhtme rajamiseks, mis viiks Alberta nafta Vaikse ookeani rannikule, kus seda saab laevadega Aasiasse eksportida, vahendab Bloomberg.

Peaminister Stephen Harperi valitsuskabineti heakskiit 6,5 miljardi Kanada dollarilisele (4,4 miljardi eurosele) projektile on tingimuslik. Enbridge peab täitma 209 tingimust, millest ettevõte peab raporteerima detsembriks.

„Soovija peab selgelt tegema rohkem tööd, et täita avalikkuse nõudeid,“ kommenteeris Kanada loodusvarade minister Greg Rickford pressiteates.

Kanada naftatootjad otsivad võimalusi, kuidas saaks ekspordivõimaluseta ja liiga madalaks surutud hinnaga Alberta nafta viia maailmaturule, kuna TransCanada pakutud Keystone XL naftajuhtme rajamine USAsse on pidevalt veninud. Harperi valitsus määras kütuse infrastruktuuri rahvuslikuks prioriteediks, osana järgmise aastakümne 650 miljardi dollarilisest investeeringust enam kui 600 olemasolevasse või plaanitud loodusvarade projekti.

Naftatootjad nagu Canada Natural Resources ja Cenevus Energy saavad viie aasta jooksul keskmiselt ligi 20 dollarit barrelist madalamat hinda USA võrdlushindade suhtes. Kanadas kühveldatud bituumenist nafta tootmise maht peaks kasvama 2013. aasta tasemelt 2025. aastaks enam kui kaks korda, 4,1 miljonile barreilile päevas.

Kanada valitsuse heakskiit oli viimane peamine regulatoorne takistus projekti elluviimisel, mis esmalt pakuti välja aastakümne eest. Siiski on naftajuhtme rajamisel takistuseks roheliste ja põliselanike vastuseis, kes on lubanud ehitust takistama hakata. British Columbia provints, kes väljastab kohalike lubasid, on seadnud viis tingimust, muuseas ka rahalised soodustused ja looduskaitse nõuded, enne kui antakse heakskiit projektile.

1177 kilomeetrine torujuhe algaks Ida-Albertast Bruderheimist, mis asub Edmontoni lähistel ja ületab kaks mäestikku, jõudes Vaikse ookeani sadamani British Columbia osariigis Kitimatis. Seal laaditakse nafta tankeritesse.

Opositsioon ei ole otsusega rahul. Suurima opositsioonipartei Uus Demokraatlik partei liider Tom Mulcair lubas loa tühistada, kui ta võidab tuleva aasta valimistel.

„Enam ei saa suruda selliseid projekte ülevalt alla,“ ütles ta. „Me räägime rängast ohust sotsiaalsele korrale ja sotsiaalsele rahule.“

Liberaalide liider Justin Trudeau on samuti lubanud, et võtab selle otsuse teema üles, kui ta võidab järgmistel valimistel.

Eile kaitses Harper valitsuse langetatud otsust, kuna tema kinnitusel põhineb see faktidel. „Valitsus on mõned projektid heaks kiitnud, teisi mitte kinnitanud, tingimuslikult kinnitanud mõned projektid, mis põhinevad faktidel,“ ütles Harper.

Alberta osariigi peaminister Dave Hancock nimetas eilset otsust sammuks suunas avada uusi turge Kanada kütuseressurssidele.

„Me tunnistame, et vaja on veel teha palju tööd Põhjaprojektiga ja me vaatame tulevikku, mis pakub võimalusi kõigile kanadalastele,“ teatas Hancock pressiteates.

209 nõude osas, mille kohta peab ettevõte vastuse andma, ütles Enbridge juht Al Monaco, et ettevõte peab uuesti läbi arvutama projekti kulud.

Põliselanike grupid nagu Yinka Dene allianss on ähvardanud kohtuvaidlustega, et peatada nafta torujuhtme rajamine või venitada ehitustöödega.

Põhja naftajuhe on vaid üks äriliselt kasulikest kokku 36 miljardi dollari väärtustest projektidest, mida Kanada pikima torujuhtmete omanikufirma Enbridge on arendamas kuni 2017. aastani. Ettevõte on prognoosinud, et nende kasum aktsia kohta peaks kasvama 10-12% aastas kuni 2017. aastani.

USA president Barack Obama teatas aprillis, et ta lükkab Keystone`i alternatiivse torujuhtme projekti, mis viinuks Kanada nafta USA sadamatesse, otsustamise edasi seoses kohtuvaidlusega Nebraskas, pikendades projekti läbivaatamist juba kuuendat aastat.

 

 

 

Hetkel kuum