Venemaa pitsitab Moldovat

Sirje Rank 03. juuli 2014, 11:31

Päeval, kui Moldova parlament ratifitseeris assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu Euroopa Liiduga, keelustas Venemaa Moldovast veise, lamba, sea- ja hobuseliha toodete impordi.

Venemaa veterinaaramet Rosselhoznadzor teatas eile, et otsuse tingis mure Aafrika seakatku võimaliku leviku pärast, vahendas uudisteportaal EUObserver.

Moldova parlament kinnitas eile assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu ELiga 59 poolt ja nelja vastuhäälega. 38 saadikut venemeelsest kommunistlikust parteist, mis on praegu opositsioonis, marssis hääletuselt välja.

"Kavatseme kindlalt Euroopa suunas edasi minna, kuna Moldova elanikud väärivad elu samade standardite järgi nagu eurooplased," ütles Moldova president Nicolae Timofti.

Leping jõustub 1. oktoobrist. Sellest aastast jõustus Moldova elanikele ka viisavabadus Euroopa Liiduga.

Moldova asevälisminister Iulian Groza ütles, et töödeldud lihale kehtestatud keeld on sümboolne, kuna Moldova ekspordib Venemaale peamiselt toorliha.

Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin kohtus kolmapäeval end Moldovast iseseisvaks kuulutanud Transniestria esindajatega, allkirjastades lepingud piirkonna ekspordi ümber suunamiseks ELi turult Venemaa turule.

Rogozini sõnul on Moldova samm ELi suunas tavaelu loogika vastane, mis rikub Transniestria elanike fundamentaalseid õigusi. Venemaa lubas igakülgset abi, et aidata see raske periood üle elada.

Moldova ekspordist läks mullu 51% ELi turule ja 20% Venemaale. Euroopa Komisjon hindab, et positiivne mõju vabakaubanduslepingust ELiga Moldova majandusele on ca 75 miljonit eurot aastas. Kui kõik reformid saavad ellu viidud, võib kasu kahekordistuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. July 2014, 15:31
Otsi:

Ava täpsem otsing