USA keskpank lõpetab varaostuprogrammi

Mait Kraun 10. juuli 2014, 11:34

USA keskpank (Föderaalreserv) lubas majanduse taastumise jätkumisel lõpetada oma suure varade ostu programmi (QE3) oktoobris, selgus rahapoliitika komitee protokollist.

Föderaalreserv on vähendanud sel aastal igal kohtumisel varaostu programmi 10 miljardi dollari võrra. Hetkel ostetakse varasid iga kuu 35 miljardi dollari eest.

Föderaalreservi istungi protokollist selgus, et keskpank lõpetab varade ostmise oktoobris, juhul kui majanduses ei teki suuremaid probleeme. Esimest korda teatas keskpank konkreetse aja, millal programm lõpetatakse. Edaspidi on investorite tähelepanu baasintressimääradel.

„Kui majanduse olukord püsib komitee ootuste kohaselt stabiilne, siis vähendatakse varaostusid igal järgneval istungil. Programm lõpetatakse seega pärast oktoobrikuist istungit,“ selgub protokollist.

Keskpanga ametnikud jõudsid ka lähemale otsusele, mil määral ja kuidas viiakse läbi niinimetatud väljumisstrateegia. Eeldatavalt tehakse otsus siis, kui on aeg intressimääru tõsta.

Kui keskpank hakkab intressimääru tõstma, ei väljendata määra enam konkreetsete protsendipunktide, vaid vahemikena. Ka praegu on intressimäär pandud paika vahemikus 0-0,25 protsenti. Paljud FEDi ametnikud pooldavad konkreetse protsendi asemel vahemiku määramist.

Aktsiaturgudele eile avaldatud uudised halvasti ei mõjunud – Dow Jones on täna tõusnud juba 0,47 protsenti. S&P 500 on lisanud 0,46 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2014, 07:46
Otsi:

Ava täpsem otsing