Euroopa laenuturg buumieelsel tasemel

Raido Neemre 22. juuli 2014, 21:14

Euroopa ettevõtete laenuturg on muutunud tänu keskpankade raha pumpamisele majandusesse „joovastunuks“ ning tehingutel on oht jõuda globaalse finantskriisi eelsele tasemele.

„Kunstlikult madalad intressitasemed mitte ainult ei toeta kapitali ebaefektiivset jaotust vaid loovad stiimuli liigseks spekuleerimiseks finantsturgudel, mis kokkuvõttes riskivad suurema kahju kui kasu tekitamisega, kui tõusust peaks saama mõõn,“ märkis S&P krediidianalüütik Paul Watters.

Mured on koondunud selle ümber, kas õiged ettevõtted saavad ikka kasu odavatest laenudest ning kas laene kasutatakse kõige efektiivsemal viisil. S&P usub, et ettevõtete kindlustunne jääb Euroopas madalaks, mis sunnib neid võtma enam rekordmadalate intressidega laene kui kulutama raha investeeringutele.

Kuna ettevõtted valivad pigem laenamise kui investeerimise, on keskpanga poliitika regiooni jätkusuutlikuse osas abitu, lisas reitinguagentuur.

Analüütikud ja majandusteadlased vaidlevad jätkuvalt 2008. aasta majanduskriisi põhjuste üle ning paljud neist nõustuvad väitega, et finantsasutused muutusid liiga mõjuvõimsaks ning tegid liiga palju riskantseid investeeringuid, mis võimendas kukkumist veelgi peale aastatepikkust turgude kasvu. Eurotsooni intressitasemed on olnud rekordmadalad alates majanduskriisist. Madalate intressimäärade eesmärgiks on olnud laenude kasvu hoogustamine ning majanduskasvu kiirendamine pikal taastusperioodil.

Mint Partnersi analüütik Bill Blain märkis, et Euroopa turgude väljavaade on jätkuvalt üsna kehv ning palju hullem, kui USA turgudel, lisades juurde, et kindlustunne on jätkuvalt madal tänu ulatuslikele kärbetele ja ülehinnatud valuutale eurotsoonis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. July 2014, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing