Euro efekt võib lühikeseks jääda

25. juuli 2014, 09:43

Leedu sai eurotsooniga liitumiseks rohelise tule ning see võib anda ka Leedu börsile tõuke, kuid eksperdid arvavad, et nn eurotsooni efekt võib jääda lühikeseks.

Leedul on nüüd kõik eeldused saada euroala 19. liikmeks. See võib ka investorites suuremat huvi tekitada, sest Leedu börsil on häid ettevõtteid.

Samas hindavad Leedu suuremad börsifirmad euro võimalikku mõju oma tulemustele väikeseks ning nende arvates sõltub ettevõtete käekäik ikkagi reaalsetest majandusnäitajatest, mitte ühisrahast.

Leedu rõivamüüja Apranga finantsjuht Saulius Bacauskas euroga seoses suuri muutusi ei ­oota. Samas muudab euro tema sõnul raamatupidamise lihtsamaks, kuna siis on kõigis kolmes Balti riigis ühisraha.

“Lisaks vähendab see mõningaid kulusid. Enam ei ole valuuta vahetamise kulusid, kui konverteerida Leedu litte eurodesse ja vastupidi, ning välismaal tehtud pangamaksete kulud peaksid ka vähenema,” ütles ta.

Samas peab Bacauskas neid mõjusid Apranga Grupi tulemustele minimaalseks ning investorid mingeid muutusi ei tunne, kuna börsil kaubeldakse juba praegu Balti turgudel ainult eurodes.

TEO suurt muutust ei usu. Leedu ühe suurema telekomifirma TEO finants- ja strateegiajuhi Lars Bolini sõnul on praegu veel liiga vara hinnata, milliseid mõjusid euro võiks endaga kaasa tuua.

“On võimalik, et lühiajaliselt ei näe me mingit mõju tulemustele. Kui euro aitab meelitada investoreid Leedusse, nagu oli Eesti näitel, aitab see kaasa majanduskasvule ning sellel on kaudne mõju ka TEO tulemustele,” ütles Bolin.

Leedu börs on seevastu kindel, et eurotsooniga ühinemine suurendab investorite huvi Leedu börsifirmade vastu. “Eurotsooniga liitumine tähendab investorile rohkem kindlust, see suurendab finantsturu stabiilsust ning välistab devalveerimisriski. Alates 2011. aastast kaubeldakse Vilniuse börsil eurodes, välja arvatud littides emiteeritud Leedu võlakirjadega,” ütles Nasdaq OMX Balti turgude kõneisik Audrone Ranonyte, kelle sõnul on üks olulisi faktoreid see, et eurost saab Balti börsidel valuuta, millega tehakse kõiki tehinguid.

Enne liitumist börsil tõus. Eestist sai 2011. aastal esimene riik Baltimaades, mis euro­alaga liitus. Tallinna börs tõusis enne seda poole aastaga umbes 30 protsenti. Näis, et investorite ootus oli suur ning börs jätkas ka kaks kuud pärast rahatsooniga liitumist tõusu.

Paraku ei olnud 2011. aasta Tallinna börsile hea – vaatamata 2010. aasta teise poole tugevale rallile kukkus börsiindeks aasta lõpuks 20%. Praeguseks on alates ­euroalaga liitumisest Tallinna börs tõusnud ligi 15%.

Läti liitus sel aastal euroalaga, kuid olulist mõju pole see börsifirmadele andnud. Läti ühe suurima farmaatsiafirma Olainfarmi nõukogu liige Salvis Lapinsi sõnul meelitavad investoreid ennekõike ettevõtete head majandustulemused, mitte euro.

“Investorite huvi on kasvanud alates 2009. aastast, kui Olainfarm parandas oluliselt oma investorsuhete standardeid ning hakkas märkimisväärset kasvu näitama pärast investeeringuid turundusse. Lisaks oleme viimastel aastatel ehitanud endale ravimimüügi keti ning omandanud juhtiva positsiooni Läti toidulisanditefirmas Silvanols,” ütles Lapins. Sel aastal on Olainfarm olnud ainuke aktsia, mis on Riia börsil tõusnud.

Euro efekt ei kesta kaua. Sarnaselt Eestiga asusid ka Läti börsil investorid umbes pool aastat varem aktsiaid üles ostma. Näiteks alates eelmise aasta maist tõusis Riia börs kuni Läti euroalaga liitumiseni 2014. aasta 1. jaanuaril 13 protsenti. Kuid selle aasta märtsi alguses võttis Riia börs kiirelt suuna alla ning kukkus paari nädalaga 10 protsenti. Samas mängivad languses rolli ka geopoliitilised mõjud nagu Ukraina kriis ja Venemaa sanktsioonid, mis on mõjutanud börse kogu maailmas.

Sel aastal on Leedu börs tõusnud juba 13 protsenti. Sarnaselt Läti ja Eestiga võivad investorid Leeduga üritada püüda nn euroala efekti kolmandat korda. Vilniuse börsil on häid ettevõtteid, mis võiksid investoritele suuremat huvi pakkuda, samas ei pruugi euro efekt Eesti ja Läti näiteid vaadates eriti pikalt kesta.

Leedu varahaldusfirma Orion Asset Management analüütik Dalius Gerulaitis arvab, et euro mõju jääb Leedu börsil väikeseks. “Oleme veendunud, et nn eurotsooni efekt ei avalda olulist mõju,” ütles ta.

Euro tähendab finantsstabiilsust, mis võib tuua endaga kaasa uusi investoreid. Samas on keeruline hinnata euro otsest mõju börsifirmade finantsnäitajatele, kuna ennekõike mõjutavad ettevõtete aktsiahindu majandustulemused. Seetõttu näib euro mõju börsifirmade tulemustele olevat eelkõige kaudne.

TASUB TEADA

Suurima käibega Leedu börsifirmad sel aastal
(firma, tegevusvaldkond, börsikäive mln eurod)

  1. Apranga, rõivamüük, 6,75
  2. Linas Agro, põllumajandus, 6,45
  3. TEO, telekommunikatsioon, 5,48
  4. Šiauliu Bankas, pangandus, 4,3
  5. City Service, kinnisvara, 3,2
  6. LESTO, energia, 2,7
  7. Panevežio Statybos, ehitus, 2,1

    Allikas: Vilniuse börs

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. July 2014, 13:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing