Sirje Rank • 30. juuli 2014 kell 20:09

Vene oligarhid ELi mustas nimekirjas

Survestamaks Venemaad Ukraina separatistide toetamist lõpetama, lisas EL sanktsioneeritavate nimekirja ka oligarhid ja presidendi lähikondsed Arkadi Rotenbergi ja Juri Kovaltšuki.

Nii Rotenberg, kes aitab kontrollida SMP Banki ja InvestCapitalBanki, kui ka Kovaltšuk, kes on Bank Rossija suurim aktsionär, on nende kaheksa inimese hulgas, kelle nimed EL sanktsioneeritavate nimekirja lisas, vahendas agentuur Bloomberg.

Rotenberg on Venemaa presidendi Vladimir Putini lapsepõlvesõber ja endine judopartner, kes  on jõukaks saanud Gazpromile torude müügi ja ehitusega. Kovaltšukile kuulub National Media Group, mis hõlmab telekanaleid, ajalehti ja veebilehti. ELi sõnul toetavad meediamoguli telekanalid aktiivselt Venemaa valitsuse Ukraina destabiliseerimise poliitikat.

Nimekirjas on ka Nikolai Šamalov, suuruselt teine aktsionär Bank Rossijas, ja Aleksei Gromov, Putini endine pressiesindaja, kes vastutab praegu Kremli meediapoliitika eest.

Juriidilistest isikutest lisati nimekirja, mis avaldati kolmapäeval ELi ametlikus teatajas, Russian National Commercial Bank, relvatootja Almaz-Antey ja lennufirma Dobrolet.

ELi poolt on see esimene samm Putini äripartnerite ja liitlaste vastu, mis muudab ELi reaktsiooni sarnasemaks USA rakendatud meetmetega.

Nimekirja täiendamine ja laiendamine kajastab olukorra tõsidust Ukrainas, teatas EL.

ELi musta nimekirja kantud isikute vara ELis külmutatakse ja neile kehtestatakse viisakeeld. Nimekirja kantud firmade vara külmutamine ei võimalda neil ELis äri teha.

Hetkel kuum