5. august 2014 kell 12:45

Soome börs pidurdas järsult

Kui alates möödunud suvest on Helsingi börsiindeks HEX25 Nokia toel tõusnud viiendiku võrra, siis tänavu on toimunud järsk pidurdumine. Aasta algusest on tõus vaid mõne protsendi lähedal, kusjuures viimase kuuga on indeks läbinud koguni 2%-lise languse.

Möödunud nädalatel avaldasid paljud Soome börsiettevõtted oma esimese poolaasta majandustulemused, mis polnud eriti lootusrikkad. Nii kodumaine ehitusturg kui ka toiduainete turg on tänavu koomale tõmbunud ja see jõuab ka firmade käibe- ning kasuminumbritesse. Lisaks mõjutab firmade väljavaateid kesine nõudlus Ida-Euroopas ja Lääneriikide pingelised suhted Venemaaga.

Kõige paremini on sel aastal läinud Soome ravimitootjatel ja biotehnoloogia firmadel. Nendes valdkondades tegutsevaid börsiettevõtteid koondav indeks on tänavu kerkinud 33%. Samal ajal on aga ehitusettevõtteid ja -materjalitootjaid ühendav indeks kukkunud pea viiendiku võrra.

Ka tehnoloogiafirmade aktsiate kiire tõus on viimastel kuudel peatunud. Kui neid koondav indeks kasvas aastaga pea kaks korda, siis viimase kuue kuu jooksul on neil ette näidata vaid paari protsendine edenemine.

Oodatakse tööstusettevõtete kasumlikkuse kasvu. Hoolimata kehvast olukorrast aasta esimestel kuudel oodatakse, et Soome tööstusettevõtete tulemused tänavu siiski paranevad. Helsingin Sanomate andmetel prognoosib Nordea pank, et Helsingi börsil noteeritud metsatööstuse-, metallitööstuse- ja kaevandusettevõtete kasumlikkus teises kvartalis paraneb. Samas prognoosib pank tööstussektorile 4% käibelangust võrreldes mullu sama ajaga.

Ka Soome statisikaamet on viimastel kuudel väljastanud andmeid, mis annavad lootust sealse tööstussektori taastumisest. Tööstusettevõtete uued tellimused on kasvanud alates tänavu veebruarist ja ettevõtted loodavad sel aastal ka oma investeeringuid suurendama hakata.

Majanduse olukord pole kiita. Sellegipoolest jäävad firmade tulemused tõenäoliselt kesiseks, kuna esimeses kvartalis 2,1% kahanenud Soome majandus jääb tõenäoliselt ka aasta kokkuvõttes miinusesse. Hiljuti alandas Soome rahandusministeerium riigi tänavust majandusprognoosi 0,2 protsendile. Aprillikuises ennustuses oodati kasvuks veel 0,4 protsenti.

Kuna eksport moodustab Soome SKPst kolmandiku, siis valitsevad turul praegu ka hirmud, et Vene finantssektori vastu suunatud sanktsioonid annavad ekpordisektorile tugeva löögi. Soome tehnoloogiatööstuse vanemanalüütik Jukka Palokangas prognoosib, et kui olukord ei parane, siis kukub Venemaa osa Soome ekspordis aastaga 5%-le. Möödunud aastal moodustas Venemaa Soome ekspordist 10%.

Kohaliku meedia andmetel on kõige enam hirmul toiduainetööstuse ettevõtted, keda võivad mõjutada Venemaa-poolsed sanktsioonid Lääneriikidele. Venemaa moodustab umbes neljandiku Soome toiduekspordist.

Ehitusettevõtetel kehvad kvartalitulemused. Teises kvartalis avaldasid mitmed ehitusvaldkonnas tegutsevad Soome ettevõtted kehvad majandustulemused, millele järgnes ka aktsia hindade langus.

Euroconstructi juunis avaldatud andmetel peaks ehitusturg Soomes tänavu kasvama 0,8% võrra. Kuna uute arendusprojektide arv on võrreldes mulluga vähenenud, siis on see mõju avaldanud ka Soome ehitusvaldkonnas tegutsevate ettevõtete tulemustele.

Nõnda on Soome ehituskontserni YIT Groupi käive tänavu esimesel poolaastal võrreldes mullu sama ajaga kahanenud 3%, 854,5 miljonile eurole. Ärikasum kukkus samal ajal viiendiku võrra, 61,5 miljonile eurole. Kui esimeses kvartalis kukkus ettevõtte käive lausa 11%, siis teises kvartalis suudeti käivet kasvatada 5%.

"Arvestades keerulist olukorda, mis Soome turul valitseb, olen teise kvartali tulemustega rahul," kommenteeris tulemusi YIT Groupi tegevjuht Kari Kauniskangas.

Kauniskangas lisas, et eluaseme segmendis kasvas käive Soomes, Baltikumis ja Kesk- ning Ida-Euroopas. Samas tõdes ta, et Venemaal on kasv seisma jäänud.

YIT Groupi aktsia hind on tänavu Helsingi börsil kukkunud veidi üle 26%.

Ka ehitustarvete müügi ja rentimisega tegeleva Ramirendi käive langes tänavu esimesel poolaastal 7,7%, 289,3 miljonile eurole. Samal ajal kukkus kasum enam kui kaks korda, 9,7 miljonile eurole. Ettevõtte juhi Magnus Roseni sõnul on see samuti tingitud kesisest olukorrast kodumaisel ehitusturul ja sellest, et nõudlus teistel turgudel on väga erinev.

Ramirendi aktsia hind on sel aastal Helsingi börsil langenud 22%. Inseneriteenuste pakkuja Pöyry käive kukkus teises kvartalis 10,6% jafirma teenis maksueelset kahjumit 3 miljonit eurot võrreldes 0,5 miljoni eurose kasumiga aasta eest. Aktsia hind on tänavu kukkunud pea 5%.

KommentaarMissugune on Helsingi börsi väljavaade?

LHV Panga maaklertegevuse juht Alo Vallikivi:

Helsingi börsiindeks on aasta algusest kerkinud vaid 2%, samas on indeks aastataguse ajaga võrreldes plussis 20%. Indeksile on kindlasti olulist mõju avaldanud Nokia aktsia liikumine, mis on aastaga oma hinna kahekordistanud (aastane hinnatõus 97,49%, tänavune hinnatõus 1,46% - toim.). Microsofti pakkumine mobiilitootmise ülevõtmiseks tuli just augusti lõpus, mis tõi endaga kaasa aktsia hinna kiire kallinemise. Loomulikult ei ole Nokia osakaal indeksis enam see, mis varem, kuid positiivseid tuuli tõi antud uudis kogu börsile tervikuna.

Pane tähele

25 ettevõttest koosnev Soome börsiindeks OMX Helsinki 25 on tänavu tõusnud 2,24%. Alates möödunud suvest on indeks tõusnud 22,46%.

Helsinki 25 indeksisse kuuluvad suurimad tõusjad ja langejad sel aastal:

Outokumpu +67,10% Toodab erinevaid roostevabast terasest tarvikuid. Tehased Soomes, Rootsis, Suurbritannias ja USAs.Orion B +36,88% Ravimite ja diagnostika komplektide tootja.Fortum +15,03% Tegeleb elektrienergia tootmise, jaotuse ja müümisega.Elisa +9,76% Telekommunikatsiooni teenuste pakkuja.Wärtsilä +4,19% Masinatootja ja elektsijaamade ehitaja.YIT -26,48% EhituskontsernKemira -15,95% Keemiatoodete valmistajaStora Enso -9,66% Valmistab paberit, pakkematerjale ja puidutooteid.TeliaSonera -7,73% Telekommunikatsiooni ettevõteKonecranes -6,54%  Valmistab kraanasid ja teisi ehitustarbeid

Autor: Birjo Must, Harry Tuul

Hetkel kuum