Juhan Lang • 23. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Vene kaevandusfirma aktsia varises

Võlgadega hädas Venemaa kaevandusettevõte Metšel on kahe päevaga Moskva börsil kukkunud enam kui 51%.

Venemaa suurima koksisöe tootja aktsia kukkus täna pärastlõunaks 37% kõigi aegade madalaimale tasemele, 17,3 rublale. Ettevõtte aktsia on tänavu börsil kukkunud 74% tänu mullu rekordkahjumi toonud terase valmistamiseks kasutatava kivisöe hinnalangusele.

Uudistekanali Bloombergi teatel on firmal järgmise seitsme aasta peale umbes 8,7 miljardi dollari jagu võlgu. Analüütikud ennustavad, et ettevõte kaotab tänavu 591 miljonit dollarit.

Aktsia on neil päevadel valuliselt reageerinud pärast Venemaa majandusministri Aleksei Uljukajevi sõnavõttu 20. septembril peetud investeerimisfoorumil, kus viimane ütles, et „kui ettevõte on pankrotis peaksime seda ka õiguslikult tunnistama“. Samuti tunnistas ta, et ei näe ühtki teist väljapääsu.

Suurem osa Metšeli võlast kuulub Vene pankadele. Hoolimata massilisest kapitali väljavoolust on Vene ettevõtetesse investeerinud ka Lääne investorid. USA suurim Venemaale investeeriv börsil kaubeldav fond Market Vectors Russia ETF langes eile 1,9%, madalaimale tasemele alates augusti algusest. Tänasel eelturul on fond siiski juba 0,87% kerkinud.

Peterburis asuva investeerimisfirma TKB BNP Paribase investeeringute juhi Vladimir Tsuprovi sõnul räägivad ametnikud ettevõtte potentsiaalsest pankrotist esmakordselt. Enne seda olid kõik veendunud, et firma päästetakse iga hinna eest. Tema sõnul pole nad Metšelisse investeerinud juba pikka aega, sest finantsnäitajate poolest on firma juba ammu pankrotis.

Nikli ja mitteväärismetallide hinnad langesid eile, sest muret valmistab maailma suurima tööstusmetallide tarbija Hiina nõudlus. Venemaa suurima alumiiniumitootja United Co. Rusali aktsia on täna Moskva börsil langenud üle 8%.

BCS Financial Groupi metalli- ja kaevandusettevõtete strateegi Oleg Petropavlovskiy sõnul on seetõttu ka tõenäosus Mecheli pankrotiks oluliselt kasvanud. „Valitsuse ametnikud ja pangandusjuhid näivad selles suunas liikuvat,“ märkis ta.

Bloombergi terminalis on ettevõttel 10 müügisoovitust ja 3 analüütikut soovitavad aktsiat hoida. Aktsiale on ostusoovituse andnud vaid üks investor.

Moskvas asuva Diamond Age Capital Advisersi tegevjuhi Slava Rabinovitši hinnangul pole firma finantsseis olnud kiita alates 2008. aasta kriisist, kuid globaalse kapitali rohkus hoidis seda kokku varisemast. „Globaalne muusika lõppes Venemaa ja tema ettevõtete jaoks. Nõrgemad lähevad esimesena,“ toonitas ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt