Katariina Krjutškova • 7. november 2014 kell 8:45

VEB Fond: valitsus ei nõua salastatud kirja avalikustamist

Justiitsminister Hanno Pevkur keeldus kaitsepolitsei poolt salastatud kirja avalikustamisest.  Foto: Andras Kralla

Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni esimees Rainer Vakra palus hiljuti justiitsministrilt Hanno Pevkurilt, et valitsus nõuaks kaitsepolitseilt riigisaladusega kaitstud dokumendi avalikustamist, ent minister keeldus.

Kaitsepolitseiametis on 50 aastaks riigisaladusega kaitstud dokument, milles tõenäoliselt seisavad isikute nimed, kes tänu Eesti Pangas organiseeritud 32 miljoni dollari pettusele võtsid lõpuks Peterburi pangast välja üle 20 miljoni dollari.

Kaitsepolitsei keeldus hiljuti dokumendi avalikustamisest. See on aga tekitanud küllaldaselt kuulujutte. Kahtlustatakse, et selles dokumendis on kirjas mõne mõjuka reformierakondlase nimi. Vakra selgitas oktoobris Äripäevale, et kirja avalikustamise eesmärgiks on aastaid levinud spekulatsioonide kaotamine.

Pevkur vastas Vakrale, et vaid kaitsepolitsei direktor saab riigisaladuse ennetähtaegselt kustutada. „Siseministri ega valitsuse pädevusse ei kuulu kõnealuse dokumendi avalikustamise üle otsustamine.“

Salastuse kehvtivuse kohta märgitakse vastuses, et see kustub ennetähtaegselt, kui kaitsepolitsei ülesannete täitmiseks on julgeolekuasutuse peadirektori otsusel vajalik teabe avalik kasutamine.

Hetkel kuum