Elering ostis gaasivõrgu 27,5 miljoniga

10. november 2014, 15:05
Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141110/NEWS/141119966/AR/0/Taavi-Veskimägi.jpg

Elering ostis täna 27,5 miljoni euro eest 51,38 protsenti maagaasi süsteemihalduri omanikust AS Võrguteenus Valdus.

Elering AS sõlmis täna Fortum Heat and Gas OY-ga kokkuleppe 51,38 protsendi AS-i Võrguteenus Valdus aktsiate omandamiseks, mis tagavad 1. jaanuarist 2015 juhtimiskontrolli maagaasi süsteemihalduri üle. Tehingu maksumus on 27,5 miljonit eurot, teatas Elering,

Tehing ei mõjuta Eleringi teatel gaasi ülekandeteenuse tariifi.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on Eleringi strateegiline eesmärk saada elektri ja gaasi ühendsüsteemihalduriks. „Elektri ja gaasi ülekandeteenuse korraldamise ühendamine loob sünergiat ning selle kaudu lisaväärtust nii klientidele kui omanikule. Unustada ei saa loomulikult ka paremat varustuskindlust Eesti energiatarbijatele ja seda just kriitilistes olukordades“ märkis Veskimägi.

Majandusminister Urve Palo sõnul puudub Eestis gaasiturul konkurents ja seega on oluline, et gaasi müük oleks ülekandevõrkudest eraldatud, et soodustada alternatiivsete müüjate turule pääsemist. „Lisaks on võrkude omandamisel rahvusvaheline mõõde. Planeerimisel on gaasi varustusahelate mitmekesistamine LNG terminali näol, Eesti ja Soome gaasiturge ühendav gaasiühendus, samuti on arendusjärgus Baltimaid ja Kesk-Euroopat ühendav Leedu-Poola gaasiühenduse rajamine. Nende projektide eelduseks on aga gaasi sõltumatu süsteemihalduri olemasolu,“ märkis ta pressiteates.

Palo allkirjastas täna üldkoosoleku otsuse, mis annab võrguettevõttele Elering mandaadi gaasi ülekandevõrkude omaniku AS Võrguteenus Valdus 51,38 protsendi aktsiate omandamiseks.

Võrguteenus Valdus on 2014. aasta alguses loodud valdusettevõte, mille ainsaks tegevuseks on gaasi põhivõrguettevõtjast süsteemihalduri AS-i EG Võrguteenus 100 protsendi aktsiate omamine.

Tehingu jõustumiseks 2015. aasta algusest tuleb täita mitmed eeltingimused. Vaja on saada konkurentsiameti luba koondumiseks, kuna Elering omandab ettevõtte üle kontrolli. Siseministeeriumilt on vaja kinnitust, et Elering vastab maagaasiseaduses gaasi põhivõrgu omanikule seatud sisejulgeoleku vastavuse tingimustele. Samuti on vaja saada kinnitus teistelt Võrguteenus Valduse aktsionäridelt, et nad ei kasuta ostueesõigust Fortumi osaluse omandamiseks. Tehingu osapoolte eesmärk on eeltingimused täita selle aasta lõpuks, et osalus kantaks Eleringile üle 2015. aasta algusest.  

EG Võrguteenuse gaasi põhivõrgu tegevusvaldkonna tulud ulatusid möödunud aastal 9,1 miljoni euroni ning EBITDA oli 5,7 miljonit eurot. Ettevõtte varade maht oli aastavahetusel 55,7 miljonit ja omakapital 55,2 miljonit eurot. EG Võrguteenuse hallatava gaasi põhivõrgu kogupikkus on ligikaudu 900 km.

Elering on sõltumatu ja iseseisev Eesti elektrisüsteemihaldur, mille peamiseks ülesandeks on kindlustada Eesti tarbijatele igal ajahetkel kvaliteetne elektrivarustus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. November 2014, 15:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing