Kaisa Gabral • 19. november 2014 kell 9:17

Piimatootjad saavad toetuseks seitse miljonit

Põllumajandusminister Ivari Padar.  Foto: Andras Kralla

Euroopa Liit annab Balti piimatootjatele Vene sanktsioonide mõju leevenduseks 28 miljonit eurot abiraha, millest Eesti saab endale põllumajandusminister Ivari Padari sõnul ligi seitse miljonit eurot.

„Eesti saab sellest summast ligikaudu seitse miljonit eurot. Summa on veidi suurem, kui ma lootsin. Arvasin, et tõenäosus sel aastal saada on kuskil viie miljoni juures," rääkis Padar ja lisas, et see summa pole küll olukorra lahendus, aga leevendus ikka.

Padari hinnangul on märkimisväärne ka see, et kinnitus raha saada saadi veel enne, kui 2015. aasta Euroopa Liidu eelarve kinnitatud. „Brüsselis on täna komisjoni ja parlamendi vahel järgmise aasta eelarve üle suur vaidlus. See, et meie saime kinnituse ära, et asjad eelarve kinnitamise taha ei jää, on hea. Kahe kivi vahelt on ära tuldud,“ märkis Padar.

Seda, mis järgmisel aastal sama toetusega saab, on Padari sõnul veel lahtine. „Vaadatakse turu arenguid ja ka seda, kui mõistlikult neid abirahasid kasutatakse. Kas raha sektorisse viimisel kasutatakse Ida-Euroopa või Lääne-Euroopa mudelit,“ märkis Padar.

Algselt soovis Soome koos Balti riikidega Euroopa Liidult toetuseks saada 150 miljonit eurot. „Asjale pani pitseri see, et rahvusvaheline olukord on nõudnud palju kulutusi välispoliitikale. Põllumajanduspoliitikat saab ju täna võtta ka osana välispoliitikast,“ lisas Padar.

Seda, kes Eesti põllumeestest seitsmest miljonist osa saab, see peaks Padari sõnul selguma lähinädalatel. „Euroopa Komisjonilt ootan ma hinnangut nende nägemusest, kuidas seda raha peaks siis kasutama. Tegemist on kriisileevendusega, omalt poolt tuleb meil siin vaadata, kellele see kriis on kõige rängemini mõjunud,“ märkis Padar ja lisas, et kui raha kasutatakse mõistlikult ja läbipaistvalt, on lootust ka järgmisel aastal abiraha saada.

Hetkel kuum