Kaisa Gabral • 24. november 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Auto Forte juht: müük on natuke kasvanud

Auto Forte Tallinn OÜ juhatuse liige Raido Toonekurg  Foto: Raul Mee

Auto Forte Tallinna tegevjuhi Raido Toonekure sõnul ei ole seoses 1. detsembrist jõustuva firmaautode seadusemuudatusega toimunud plahvatuslikku autode soetamist.

„Natuke on automüük kasvanud, kuid mitte arvestatavalt. Kümne kuu lõikes on kogu autoturg kasvanud 5%. Kui 2005. aastal müüdi kümne kuuga  16 600 autot, siis 2006. aasta kümne kuuga müüdi 21 400 autot. Et tegelikult oleme müügi tasemega praegu sealmaal. Oktoobri müük kasvas tänavu ca 12%, võrrelduna eelmise aasta oktoobriga,“ kommenteeris automüüki Toonekurg.

Alates 1. detsembrist hakkab kehtima uus kord, millega piiratakse sõiduauto ning selle tarbeks kaupade ja teenustele ostmisel makstud käibemaksu mahaarvamist. Kui ettevõtluseks ostetud sõiduautoga tehakse ka erasõite, siis on sisendkäibemaksu mahaarvamise piirang 50% hoolimata sellest, millises mahus erasõite tehakse.

Toonekure sõnul pole see seadusemuudatus paisutanud oluliselt autode ostmist enne 1. detsembrit, pigem on tööpäevad tema hinnangul tihedamad hoopis liisingukontorites. „Ei ole meeletut automüügi kasvu. Pigem tehakse tööd liisingukontorites, vormistatakse lepinguid ringi. Mõni ettevõte ostab ka autosid, just kallimaid autosid, kus käibemaksu võit oleks suurem,“ rääkis Toonekurg.

Millistele sõiduautodele piirang kehtib?

Sõiduauto on M1-katekooria (sh M1G) sõiduk, mille täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel lisaks juhiistmele ei ole rohkem kui kaheksa istekohta.  Kui ettevõttesse ostetud sõiduautoga tehakse lisaks töösõitudele ka erasõite, siis kehtib kord, et ettevõtluses kasutatava sõiduauto ostmisel või kasutuslepingu alusel kasutamisel ning selle tarbeks kaupade ja teenuste saamisel arvatakse käibemaksust maha 50% sisendkäibemaksu. (allikas: Rahandusministeerium)

Ta lisas, et kui võtta näiteks 15 000 eurot maksev tavasõiduauto, mille esimene sissemakse on enamasti 10-15% auto hinnast, siis tihtilugu ettevõtjad vaatavad ka seda, kas see käibemaksu võit tasub ära üldse uue auto ostu. Ta lisas, et näiteks salongist välja sõites kukub uue auto hind drastiliselt. „Ka ettevõtted on muutunud pragmaatilisemaks. Ostes uue auto kukub selle hind kohe salongist välja sõites 20-25%. Ettevõtjad küsivad endalt, et kas uue auto maksuvõit kaalub selle hinnakukkumise üle?“ märkis Toonekurg.

Kallimate autode puhul maksuvõit suurem

„Veidi rohkem sagimist on küll premium-autode juures. Kuid oleks oodanud isegi suuremat mõju sellel seadusemuudatusel. See puudutab rohkem kallimaid autosid. Porsche müüs eelmise aasta oktoobris 3 autot, sel aastal müüdi 16. Eks natuke on see müük ka selle seaduse pärast, kuid rohkem siiski autoturu arengute pärast,“ lisas Toonekurg. Tema sõnul tehakse praegu natuke müüki uue aasta esimesest kvartalist ette ära.

„Järgmise aasta esimene kvartal saab autmüüjatel olema seepärast keeruline, tänane tegevus on järgnevate kvartalite arvelt,“ lisas Toonekurg.

Soraineni vandeadvokaat Tanel Molok tõi Soraineni ärihommikusöögil välja mõned punktid, mida tasuks teha ära veel enne 1. detsembrit.

*Osta või võta auto kapitalirendile enne 1. detsembrit

*Muuda kasutusrendilepingud kapitalirendilepinguteks – saad kogu sisendkäibemaksu kohe maha arvata

*Valmistu maksuhaldurile tõendite esitamiseks, et autot kasutati eranditult ettevõtlusega seotud sõitude tarbeks

Tanel Molok tõi välja ka võimalused, kus saab autolt 100% sisendkäibemaksu maha arvata. Kogu sisendkäibemaksu saab ka edaspidi maha arvata kui:

*sõiduauto soetatakse edasimüümiseks

*sõiduauto soetatakse kasutuslepingu alusel kasutusse andmiseks

*sõiduautot kasutatakse peamiselt taksoveoks

*sõiduautot kasutatakse peamiselt õppesõiduks

*sõiduautot kasutatakse eranditult vaid ettevõtluse tarbeks

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt