Jaapanile uus suur stiimulpakett

29. detsember 2014, 11:15
Jaapani peaminister Shinzo Abe
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141229/NEWS/141229890/AR/0/AR-141229890.jpg

Jaapani valitsus kiitis nädalavahetusel heaks 3,5 triljoni jeeni ehk 29 miljardi dollari suuruse paketi majanduskasvu ergutamiseks.

Meetmete hulgas on ostuvautšerid, küttekulude toetused vaestele ning madala intressimääraga laenud väikefirmadele, kes kannatavad sisendihindade tõusust, vahendas agentuur Bloomberg. Umbes 1,7 triljonit jeeni on kavas kasutada loodukatastroofis kannatanud piirkondade taastamiseks.

Valitsus hindab, et meetmete mõjul kasvab SKP 0,7%.

Majandusminister Akira Amari sõnul rahastatakse paketti maksutuludest ja kasutamata vahenditest, uut võlakirjaemissiooni pole tarvis.

Jaapani peaminister Shinzo Abe lükkas edasi käibemaksu uue tõstmise kava, kui Jaapani majandus kolmandas kvartalis ootamatult langusesse läks. SKP kahanes aasta baasil 1,9%, mis oli oodatust suurem langus. Seda seostati osaliselt käibemaksu tõstmisega tänavu kevadel, mis oli deflatsioonipaines Jaapanis esimene käibemaksu tõus 1997. aastast.

Novembrikuu majandusnäitajad kinnitavad Jaapani majanduse nõrka seisu – SKP kahanes ja jaemüük langes.

Käibemaksu tõstmise plaanitud teise raundi edasilükkamine raskendab valitsusel riigi rahanduse korrastamist. Jaapani võlakoorma suurus ületab enam kui kaks korda riigi SKP, ajendades reitinguagentuuri Moody's Jaapani reitingut kärpima.

Oktoobris suurendas pretsedenditut stiimulit riigi majandusele ka Jaapani keskpank, suurendades tugioste võlakirjaturul. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2014, 11:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing