Mait Kraun • 25. jaanuar 2015 • 3 min
Jaga lugu:

Kummalise strateegiaga fondijuht teenib suurt raha

Ka kummaline investeerimisviis võib palju raha sisse tuua  Foto: EPA

Thomas Howardi lähenemine investeerimisele on üks kummalisemaid. 66-aastane endine ärikooli professor ostab ja müüb aktsiaid, mille kohta ta ei tea praktiliselt mitte midagi. Ta ei tea isegi ettevõtete nimesid ja tal ei ole aimu, palju ta aktsiate eest maksnud on. Samuti pole tal aimu, palju ta nendega kaotanud või võitnud on, kirjutab portaal Ozy.com.

12 aasta jooksul on Howardi fondi Athena Pure tootlus olnud keskmiselt aga 25 protsenti aastas. Fondide hulgas ollakse üks parimatest.

Ärge ostke aktsiat ainult selle pärast, et see teenis varem kellelegi teisele raha, kõlab Howardi kõige parem nõuanne.

Kui see tundub hullumeelne, siis tasub mõelda emotsioonidest tingitud vigadele, mida ülejäänud investorid teevad. Suuremat osa investoritest  tabab turu langemisel hirm ja paanika. Selle tõttu müüakse aktsia madala hinnaga ning ostetakse kõrge hinnaga tagasi, ohverdades sellega suure osa tõusust.

Just see on põhjus, miks keskmine investor on turu keskmisele (Standard & Poor's 500 indeks) viimase 20 aasta jooksul 4 protsendiga alla jäänud. Kas professionaalid on paremad? Tundub, et mitte. Aktiivsetest fondijuhtidest suutis eelmisel aastal indeksit edestada vaid 21 protsenti. Ülejäänud 79 protsenti ei suutnud keskmist turutootlust ületada, selgub Morningstari uuringust.

Howard pole aga üllatunud ning arvab, et on leidnud lahenduse. Ta on välja mõelnud, kuidas teiste investorite emotsioonidest ja sellest tulenevast käitumisest kasu lõigata. Majandusteadlane ja Nobeli preemia võitja Daniel Kahneman kirjutas samal teemal ka raamatu „Thinking, Fast and Slow“ (Mõtlemine, kiiresti ja aeglaselt). Tema uurimistöö esitas väljakutse levinud arusaamale, et inimesed käituvad ratsionaalselt ja isekalt. Selle asemel väitis Kahneman, et kaotuste tõttu tunneme me tugevamaid ja negatiivsemaid emotsioone kui võitude korral. Seega toimub müümine emotsioonide alusel. Kuidas selline käitumine aga rahaks teha? Howardil on vastus.

Umbes 12 aastat tagasi panustas toidutalongidest elav Howard kogu oma pere säästud investorite irratsionaalsele emotsionaalsusele. Ta teeb seda selleks, et raha teenida. Samas tahab ta ka teada, kuidas see müsteeriline börs siiski toimib.

Milline on Howardi taktika? Ta on lihtsalt vähendanud kriteeriumeid, mille alusel ta aktsiaid valib. Ettevõtte peaks maksma korralikke dividende ning omama nende maksmiseks regulaarset rahavoogu, samas võtma ka riskimiseks mõistlikus koguses laene. Ta on oma arvutid pannud maailmast taolistele kriteeriumitele vastavaid aktsiaid otsima. Kui ettevõtted on leitud, ostab ta 10 ettevõtte aktsiaid ning tuleb iga kuu tagasi ning ostab või müüb aktsiaid juurde.

Teda ei huvita, millega ettevõtted tegelevad. Ta ei tea nende nimesid ning ta ei hooli, kas ettevõte tegeleb kasvavas sektoris või mitte. Ta ütleb, et kvantitatiivset käitumuslikku uuringut saab väga paljudel viisidel ära kasutada. „On tore näha, kuidas mu uurimistöö reaalses maailmas tegelikult töötab,“ ütles Howard.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt