Kadrin Karner • 17. aprill 2015 kell 12:02

Mõjukaim finantsjuht: kes raha ei loe, sel pikka pidu pole

Finantsjuht on ettevõtte juhi abimees, leiab aasta finantsjuhiks valitud Marilin Mägi.  Foto: Veiko Tõkman

Finantsandmeid analüüsimata pole äril head tulevikku, leiab aasta mõjukaimaks finantsjuhiks valitud Marilin Hein.

Marilin Hein

Sündinud 1971

Abielus: abikaasa Raivo Hein

Kool: magistrikraad Estonian Business School-i finantsjuhtimise erialal ja bakalaureuse kraadi Audentese Ülikooli rahvusvahelise finantsjuhtimise erialal

Töö: EfTEN Capital AS asutajaliige ning 2008. aasta sügisest ka ettevõtte finantsjuht. Enne EfTEN Capitali meeskonnaga liitumist töötas alates 2003. aastast Arco Vara AS pearaamatupidajana, enne seda advokaadibüroo Luiga, Mody, Hääl, Borenius pearaamatupidajana. Aastatel 2001 – 2003 töötas ta Reval Rent OÜ raamatupidajana ja 1997 – 2002 Hüvitusfondi raamatupidajana.

Huvitav fakt: on kohtunud isiklikult Richard Brandsoniga

Vaba aeg: tal on oma blogi, mida ise nimetab kaasaegseks fotoalbumiks, märkmikuks, kuhu salvestada olulised mõtted ja tegemised pere seltsis.

Eile Pärnu Finantskonverentsil aasta mõjukaimaks finantsjuhiks nimetatud EfTEN Capitali asutajaliiget ja finantsjuhti Marilin Heina motiveerivad lahendamist vajavad ülesanded ning võimalus iga päev midagi uut õppida. 

Küsimustele vastab Marilin Hein.

Paljud Eesti ettevõtted ei tegele finantsanalüüsiga. Kui kaua saab ettevõtet majandada ilma, et selle finantsandmeid üldse analüüsitaks?

Sellised on pigem väikesed ühemeheettevõtted. Sellisel tegevusel ei ole väga head tulevikku ja nii palju, kui ma olen mõnda väikest ettevõtet kõrvalt näinud, siis lõpuks on ikkagi segadus nii suur, et selle kordategemiseks on vaja kordades rohkem ressurssi, kui kohe alguses sellesse panustada.

Nimetage palun mõned väga olulised näitajad, mille peale ettevõtte omanik ja juht peaks mõtlema ja mida jälgima, kui tema ettevõttes finantsanalüüsiga ei tegeleta?

Ettevõtted on väga erinevad, aga see, mida mina oma töös väga oluliseks pean, on rahavoogude aruanne. Kui ka rahavoogude aruannet ei koostata, siis raha kui sellise olemasolu peaks kindlasti olema miski, mida ettevõte kogu aeg jälgib. Ilma bilansist arusaamiseta ja õige bilansita on väga raske teha häid otsuseid.

Millised on või millega on seotud Eestis finantsjuhi jaoks kõige keerulisemad probleemid?

Kui vaadata laiemalt, siis suund, kuhu finantsvaldkond areneda võiks, on infotehnoloogia ehk kuidas ehitada paremaid, kiiremaid ja kergemini modifitseeritud IT-süsteeme, mis võimaldaks anda juhtidele senisest veelgi paremaid ja õigemaid võtmenäitajaid.

Mida saab ära teha finantsjuht ka väikeses ettevõttes, et see oleks edukas ja kasumlik?

Finantsjuht peaks olema oma juhile igati abiks, olema tema parem käsi. Selleks, et üldse mingit infot anda, on vajalik, et baas, mille pealt see info tuleb, on korras ja struktureeritud. Finantsjuht peab koos ettevõtte juhiga ajusid ragistama, et välja mõelda, millised on need mõõdikud, mis ettevõtte tulemust mõõdavad ja sellega ei peaks tegelema ainult ühekordselt ja siis viis aastat nende paberile printimisest elatuma, vaid see peab olema pidev töö. Sellisel juhul on finantsjuhi tööl mõju ka ettevõtte edule.

Kas finantsjuhi roll on ka n-ö halbade uudiste toomine – kui midagi ei tööta või ei lähe nii nagu plaanitud?

Kindlasti on. Aga siinkohal peaks ka analüüsima, kui midagi on kehvemini läinud, siis mis on need põhjused. Mitte lihtsalt konstateerida fakti, et läks halvasti. Finantsjuht peaks lõpuni aru saama ettevõtte tegevusest ja ärisuunast.

Miks osutus võitjaks just Marilin Hein?

Veikko Hintsov, AS Deloitte Audit Eesti vastutav partner ja juhtiv vandeaudiitor, žürii liige

Ma vastaks Marilini enda sõnadega, et hea on töötada heas ettevõttes ja finantsjuht on ettevõtte lahutamatu osa. Ta panustab selle edusse ja strateegiasse. Tihti on finantsjuht avalikkusele tundmatu ja seetõttu on hästi oluline tunnustada neid inimesi, kes seda tööd teevad ja kes otseselt või kaudselt aitavad ettevõttel valitud eesmärke saavutada. Eften Capital tervikuna on olnud edukas ning Marilin on Efteni kasvu toetanud algusest peale. Finantsandmete selgus, arusaadavus on aidanud tõsta selle ettevõtte usaldusväärsust ka investorite silmis.

Ago Vilu, Audiitorbüroo PricewaterhouseCoopers partner ja juhatuse liige, žürii liige

Žüriile tundus paljude kandidaatide hulgast Marilini saavutuste nimekiri kõige kaalukam. Oma osa oli ka selles, et Eften Capital tervikuna on olnud hästi edukas, pakkunud oma investoritele head tootlust, ja see ei ole olnud juhuslik ega ainult kõhutunde ja intuitsiooni pealt tehtav. Siin on näha väga hea finantsjuhi ratsionaalne arvestus ja tugi.

Mis teid motiveerib seda tööd tegema?

Töö ise. Motiveerib ees ootav päev ja teadmine, et see toob ülesandeid, mida pean lahendama. Mulle meeldib iga päev midagi uut õppida. Kui midagi uut õppida ei ole, muutun laisaks. Ja mulle meeldib ka meie väike ja hästi toimiv meeskond.

Kuidas te oma meeskonda kokku panete?

Kuna me töötasime enne kõik koos Arco Varas, siis juhtkonnas on alati sünergia olemas olnud. Igaüks teab oma rolli ja talle seatud ootusi. Meie meeskonnaga liitunud inimesed – Eestis, Lätis ja Leedus - on olnud meie ühine valik. See on väikese meeskonna eelis, et saad ise valida, keda palkad.

Kuidas jõudsite oma erialani? Mis ajendas teid just seda valima?

Mu ema oli raamatupidaja ja mulle meeldis juba lapsena igasuguseid tabeleid täita. Need olid minu mängud. Matemaatika ja reaalained on mulle samuti alati huvitavad tundunud. Kui ma keskkooli lõpetasin, ei olnud mul kindlat teadmist, kes või mis minust saab, aga need valikud, mis minu ette veeresid, tundusid tol ajal õiged.

Mida te ise oma suurimaks saavutuseks peate?

Vaatan elu kui tervikut. Mul on pere, olen olnud 25 aastat abielus ja mul on kaks last. Lisaks sellele hea ja huvitav töö ning kui selle kõige kõrvalt veel tunnustatakse ka, siis see kõik kokku ongi miski, mille üle õnnelik olen.

Hetkel kuum