Mait Kraun • 22. mai 2015 kell 19:53

Ukraina majandus võib sellel aastal langeda 10%

Ukraina lipp  Foto: Bloomberg

Samal ajal, kui Ukraina jätkab separatistidega võitlemist, muutuvad riigi majandusprobleemid järjest suuremaks, vahendab CNBC.

Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul kukub Ukraina majanuds sellel aastal 5,5 protsenti. Need numbrid võivad olla aga liialt optimistliku, sest arenevatele turgudele spetsialiseerunud pank Exotix ennustab, et Ukraina SKP väheneb 2015. aastal lausa 10 protsenti.

„Ukraina võitleb nüüd kahel rindel – idas separatistidega ja lääne pool valitsuse võlakirjade omanikega, kellega peetakse võla restruktrueerimiseks läbirääkimisi,“ ütles Exotixi ökonomist Jakob Christensen neljapäeval.

Reedel teatas Euroopa Komisjon, et Ukrainale pakutakse 1,8 miljardi ulatuses lisarahastust. Sellel nädalal sai Ukraina valitsus parlamendilt õiguse peatada välisvõla igakuised maksed.

„Kui pakutakse välja tähtajapikendust, siis dokumentatsiooni järgi on sisuliselt tegemist maksejõuetusega, mis oleks mõlemale poolele probleeme tekitav,“ ütles Christensen.

Lisaks Euroopalt saadud abile on Ukrainale rahastust pakkunud ka IMF – kokku 17,5 miljardi dollari ulatuses. Ukrainas on ka kõrge inflatsioonimäär – 2015. aasta inflatsioon on seni olnud juba 35,5 protsenti.

Hetkel kuum