Äripäev • 20. august 2015 kell 18:02

Tsipras astus tagasi

Alexis Tsipras  Foto: Epa

Kreeka peaminister Alexis Tsipras teatas äsja oma tagasiastumisest ning erakorraliste valimiste korraldamisest, vahendab BBC.

Erakorralised valimised toimuvad tõenäoliselt 20. septembril.

Kreeka peab jätkuvalt abi saamiseks tegema terve rea valulisi reforme, mis on Tsiprase juhitud vasakpoolse Syriza liikmete hulgas tekitanud pahameelt. Rahandusminister Sven Sester väitis Aktuaalsele Kaamerale, et abipaketi jätkumist Tsiprase otsus ei mõjuta.

Eelmise reede õhtul kiitsid eurotsooni rahandusministrid heaks kolmanda abipaketi Kreekale. Plaanitava abipaketi suurus on 85,5 miljardit eurot, mis jaotatakse kolme aasta peale. Koos Kreeka enda osalusega, mis on pisut üle kaheksa miljardi euro, kulub riigi majanduse taastamiseks programmi järgi 93,7 miljardit eurot. Umbes 54 miljardit abipaketist moodustavad varasemate laenude tagasimaksed ja intressimaksed. Laenude kaalutud maksimaalne pikkus on 32,5 aastat.

Programmile eelnevad paljud reformid ja eeltegevused Kreekas – näiteks pensionireformid, üksikisiku tulumaksu reform, maksubaasi laiendamine, maksumäärad kasv ja erandite vähendamine. Viimase alla kuuluvad näiteks saarte käibemaks, põllumeeste kütuseaktsiis ja tulumaks ning laevanduse erirežiim.

Hetkel kuum