Sirje Rank • 8. september 2015 kell 6:35

Hiinast kehvad kaubandusnumbrid

Konteinerid Shanghai sadamas  Foto: Scanpix/Reuters

Täna avaldatud Hiina kaubandusstatistika süvendab kartusi maailma suuruselt teise majandusruumi majanduskasvu aeglustumise negatiivsest mõjust maailma arenenud riikidele.

Hiina mitte üksnes ei impordi vähem teistest riikidest, vaid saab ka ise ekspordist vähem tulu, sest hinnad on languses ning Euroopa ja Jaapan ostavad vähem, kirjutab Financial Times.

Augustis kahanes Hiina impordi väärtus aasta baasil 14,3%, mis oli kümnes järjestikune kahanemiskuu. Juulis kahanes import 8,6%. Hiina ekspordi väärtus kahanes augustis aasta baasil 6,1% pärast 8,9% suurust langust juulis.

„Hiina ei suuda tänavu täita ekspordi kasvu eesmärki ning majanduskasv ei saa ekspordinõudlusest mingit tuge,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Bank of Communications Co majandusanalüütik Liu Xuezhi. Jüaani devalveerimise mõju ekspordis veel ei paista. Kuna ekspordist pole vedurit, peab Hiina valitsus majanduskasvu stabiliseerimiseks rohkem pingutama, märkis analüütik. 

„Augusti näitajad jätkasid juuli trendi,“ kommenteeris FT-le sõltumatu ökonomist Ma Guangyuan. „Nüüd on maailmamajanduse aeglustumine väga ilmselt reaalsuseks saanud.“

Hetkel kuum