Eliisa Matsalu • 21. september 2015 kell 10:30

Uus Maa: kevade ostu-hurraa sai otsa

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse esimees Jaanus Laugus usub, et kinnisvaraturg stabiliseerub ja suurt hinnatõusu lähiajal ei tule.   Foto: Eiko Kink

Kui aasta esimeses pooles oli kinnisvaratehingutes veel kerge hurraa, siis enam klient ostmisega ei kiirusta, ütles kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse esimees Jaanus Laugus. Suur valik turul paneb pikemalt kaalutlema.

Statistikaamet teatas, et selle aasta II kvartalis tõusid kinnisvarahinnad võrreldes eelmise aasta sama ajaga 10,5%. Võrreldes selle aasta kahte esimest kvartalit kasvasid kinnisvarahinnad 3,4%.

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse esimees Jaanus Laugus ütles, et aasta kolmandas kvartalis tuleb küll kinnisvaraturul tõenäoliselt kerge hinnakasv, kuid üldiselt praegu hinnad hoopis stabiliseeruvad. „Kevadel veel oli kerge hurraa ja inimesed tegid ostuotsuseid,“ ütles Laugus. Aasta teine pool on tema sõnul aga olnud hindade poolest paindlikum – ostjad on laiade valikute ees, mistõttu teevad nad oma otsuseid kaalutletult. See võib aga kaasa tuua hindade tingimise.

Lauguse sõnul on kinnisvarahindadele pidurit tõmmanud ka uusarenduste rohkus, mida on praegu turul viimaste aastate rekordarv. „Turg on pöördumas ostja poolele,“ ütles ta. Lauguse sõnul on viimaste aastate meeletut kinnisvarahindade tõusu üleüldse raske seletada. „See tundus olevat pigem emotsionaalne põhjus – inimesed tundsid end oma tööl turvaliselt ja leidsid, et võivad endale parema eluaseme lubada,“ ütles ta.

Laugus lisas, et kinnisvarabürood vaatavad üldist majandusseisu ja seetõttu järgmiseks aastaks kinnisvaraturul suurt hinnakasvu ei nähta. Vastupidi, oodata võib koguni tagasihoidlikku langust. „Me ei näe, et järgmisel aastal oleks turg oluliselt suurem ja laiem. Kui just mingit imet ei tule,“ ütles ta. Nimelt sõltub Lauguse sõnul kinnisvaraturg finantseerimisest ja sellest, kui palju pakuvad finantstuge krediidiasutused. „On märgata, et pangad suurt laenamist ei toeta ja viimasel ajal paljudele eluasemelaenu ei anta,“ ütles ta, ent lisas, et vaevalt turul tühi auk tekib – kui suured pangad kinnisvaraoste finantseerida ei taha, võivad selle nõudluse rahuldada mõned teised laenuühistud.

Hetkel kuum