Rainer Saad • 25. september 2015 kell 11:00

Naftaturul uus langev doomino

ExxonMobili juht Rex Tillerson  Foto: epa

Naftasektori olukord on läinud hullemaks, sest ettevõtted kärbivad madalate nafta hindade tõttu dividende.

Riskifondi juht Andrew J. Hall: liigpakkumist pole

Riskifondi Astenbeck Capital Managementi juht vaidleb selle vastu, et maailma naftaturul on liigpakkumine.

USA Energia Informatsiooni Agentuuri (EIA) teatel on naftavarud praegu 80 aasta tipus. Endine Citigroupi naftafutuuride tippkaupleja vaidleb sellele aga vastu. „Maailmas on pisut ülepakkumist, mitte ei ole maailm naftaga üle ujutatud,“ vahendas Bloomberg Halli sõnu.

Halli arvates on maailmas jätkuvalt ruumi, et ladustada 200 miljonit barrelit naftat ning praegused hinnad peegeldavad hoopis „võimalikku halvimat stsenaariumi.“ Seega ei kajasta nafta hinnad tema sõnul tegelikku olukorda. Hall kogus suuremat tuntust 2009. aastal, kui sai Citigroupis töötades 100 miljonit dollarit aastapalka. Citigroup ise vajas samal ajal finantskriisi tõttu USA valitsuse abi.

Mõni kuu tagasi ütles ExxonMobili juht Rex Tillerson, et ettevõte tuleb toime ka 40dollarise naftabarreliga. Sel hetkel tundus võimatu, et nafta hind nii madalale võiks langeda. Kuid augustis sai see tõeks ning nafta hind vajus lausa alla 40 dollari taset. Nüüd on tekkinud olukord, kus nõudlus on väike ning pakkumine pole mitte ainult kõrge, vaid aina kasvab. Naftafirmad võivad ju loota, et Saudi Araabia asub oma tootmist vähendama ja see tõstaks ka hinda, kuid see tundub olevat kui ilus unenägu.

Kõik ettevõtted pole nii heal positsioonil nagu turuväärtuselt maailma suurim naftafirma ExxonMobil. Enamik naftafirmasid on viimastel aastatel teinud oma eelarved selle arvestusega, et nafta hind püsib 100 dollari lähedal. Nüüd kogeb madalate hindade tõttu kogu sektor valusaid kärpeid. Koomale tõmmatakse nii töökohti kui ka kulusid. Kogu sektorile oleks parim, kui nafta tõuseks 80 dollari lähedale, sest siis suudaksid ettevõtted säilitada oma dividendid ja investeeringute eelarved. Praegune naftaturu olukord näpistab paljusid ja näib, et Exxon on üks väheseid, mis on valmis selleks, mida on hakatud nimetama ka uueks normaalsuseks.

Sellistes keerulistes oludes on ettevõtetel kolm võimalust

Naftafirmad võivad hakata veel rohkem kulusid vähendama ning viivitada suurte projektidega. Nad võivad kärpida tootmist, et vähendada koheseid kulusid või kärbivad dividende. Tootmise kärpimine on tõenäoliselt viimane, mida naftafirmad ette võtavad, kuna see poleks majanduslikult otstarbekas. Seetõttu asutakse kõigepealt dividendi kallale.

Nafta hind üle 60 dollari ei jää Kaius Kiivramees, LHV privaatpanganduse portfellihaldur 

Naftahinna lühiajaline prognoosimine on väga tänamatu tegevus. Turg on väga närviline ja liikumiste amplituud väga suur. Lühiajaliselt on hinda mõjutanud nii nafta varude tase kui muutused pakkumises, mõlemat on väga raske ette prognoosida. Investorite positsioneering on pikalt nafta osas negatiivne olnud, igasugused uudised varude või nõudluse muutusest võivad tekitada ülespoole hinnašoki lühiajaliselt. Samas ei usu, et nafta hind pikas plaanis üle 60$ jääks, kuna USA tootjate tootmiskulud aina vähenevad ning 60$ barrelilt tasemelt hakati suvel juba uut tootmist turule tooma.

Kui maailmaturul jäävad naftahinnad praeguste madalate tasemeteni, on järgnevad aastad ettevõtetele keerulised. Projekte, mis on juba käiku lükatud, ähvardab seiskumine. Sealhulgas võivad ära jääda paljud suurtehingud. Näiteks on Shell teinud 70 miljardi dollarilise ülevõtmispakkumise BG Groupile. Shelli sõnul saaks see tehing toimuda siis, kui nafta hind jääks püsima 70 dollarile. Kui tehing läbi kukuks, oleks see suur häbi Shellile ning hirmuäratav BG-le.

Dividendide kärpimine ohtlik juhtkonnale

Üks asi, mis hoiab investoreid firma juures, on dividendid. Kui aga asutakse nende kallale, võivad investorid ettevõtte vastu hakata huvi kaotama. Dividendide kärpimine võib saada saatuslikuks ka tegevjuhile, kuna tihtilugu näitab see ettevõtte äristrateegiate läbikukkumist. Praegustes maailmaturu oludes võib dividendide kärpimine olla väljapääsmatu samm. „Turg ütleb meile seda, et investorite arvates pole dividendimaksed praeguste nafta hindade juures jätkusuutlikud,“ ütles Oddo & Cie analüütik Ahmed Ben Salem. „Kuid ajalugu on näidanud ka vastupidist. Naftafirmad on näinud palju vaeva, et rasketel aegadel oma dividendid säilitada. Vastasel juhul on nad kaotanud palju investoreid.“

Madalad hinnad kui lahendus

Madalad naftahinnad on valmistanud suurkorporatsioonidele peavalu, kuid lahendus madalatele hindadele võibki peituda just madalates hindades. Vähemalt nii arvab Statoili peaökonomist Eirik Wærness. „Parim ravi madalatele naftahindadele on madalad hinnad. Ajalooliselt, kui oleme näinud hindasid niimoodi alla tulemas, on sellel olnud kaks mõju. Kapitalikulude vähendamine ja projektide ning uuringute edasilükkamine, mis kõik toovad kaasa väiksema pakkumise kasvu,“ ütles Wærness. „Teine mõju on see, et madalam nafta hind annab tõuke suuremaks tarbimiseks. Kui need kaks faktorit ühendada, siis madalam pakkumine ja kõrgem nõudlus toovad kaasa kõrgemad hinnad,“ ütles ta.

Hetkel kuum