Rivo Sarapik • 28. november 2015 kell 5:00

Kuu TOP: 500 tippfirmat ja uue raha triumf

TOP100 parimad said autasud 25.11 toimunud TOP100 ballil.  Foto: Raul Mee

Selle-aastane Eesti Edukamate Ettevõtete edetabel ehk TOP100 pakkus nii meeldivaid üllatusi kui mõtlemapanevaid andmeid.

Äripäev kogus taas Eesti suuremad ettevõtted ning koostas 500 käibeliidri (käive minimaalselt 14,1 mln eur) majandusnäitajate põhjal edetabeli TOP100 (lingi taga avaneb edetabel, mis on töödeldav ja sorteeritav ehk lugeja saab lisaks põhitabelile omale meelepärase pingerea koostada). 

Tänavune edetabel sai mitmes mõttes ajalooline - selle võitja, endine idufirma ja internetist reklaamimüügilt teeniv AdCash on ajaloo noorim edetabeli võitja ning samuti esimene iduettevõte, mis majandustulemuste järgi riigi parimaks pärjatud. Sünnist saadik kasumis äri teenis mullu 43 mln eurose käibe juures 8,3 mln eurot kasumit. 

Ehkki ettevõtte juht ja üks omanik Thomas Padovani sõnul on eelmise aasta kasv - 80% - küll meeldiv ning edukuse mõõdupuu, on firma sihiku seadud kõrgemale. Eesmärk on kasvatada äri väärtus miljardi dollarini.

Sellise hinnaga ettevõtteid nimetatakse idufirmanduses ükssarvikuteks ning sääraseid firmasid on hetkeseisuga 144, neist tuntumad Youtube, Uber, Airbnb ning ainsa Eesti ettevõttena Äripäeva aasta ärimeesteks valitud Kristo Käärmanni ning Taavet Hinrikuse asutatud TransferWise.

Idud ajavad võrseid mujal

Ent medalil on ka teine pool. Esiteks ei kajastu edetabelis suure osa siinsete idude tulemused. Ka näiteks TransferWise´i omad, mistõttu ei ole edetabel investori ja ettevõtja Allan Martinsoni sõnul parim idufirmade edu mõõdupuu. Paljud kiiret kasvu rihtivad ärid kolivad siit ära soodsamatesse ning soodustavamatesse linnadesse - Londonisse, Räniorgu või mujale. See, miks me ei meelita, aga on lahendamist vajav küsimus ka näiteks poliitikuile.

Seda peab paratamatuks ka LHV majandusekspert Heido Vitsur, kelle sõnul on raske Eestist üleilmse haardega ettevõtet kasvatada. Samuti juhib ta tähelepanu probleemile, millele viitab ka TOP100 käibe TOP - Eestis ei ole peale tulemas uusi tšempione ehk ettevõtteid, mis suudaksid rahvusvahelisel turul luua seal konkurentidele ära tegevaid tooteid.

Eesti Edukamate Ettevõtete TOP100

Äripäeva edetabel, mille aluseks 500 suuremat Eesti ettevõtet.

TOP100 koondedetabeli arvutamiseks arvestas toimetus kuut majandusnäitajat - käive, kasum, käibe ja kasumi kasv, rentaablus ning varade tootlikkus.

Tunnustasime Eesti edukamaid firmasid 25.11 toimunud ballil (fotogalerii).

Tänavu ilmunud tabel oli järjekorras 23.

Äripäeva edetabelid leiab www.aripaev.ee/top. Edetabeleid saab sorteerida ja koostada lisaks põhitabelile ka meelepärane.

Endised elevandid tammuvad ringi

Eesti suurfirmades domineerivad senised tegijad, eesotsas Ericsson Eesti ning Tallinkiga ning parima kasumi keedavad kokku endiselt börsil noteerimata riigifirmad. "See on tõesti kehv, ei anna lootust tulevikuks," kommenteeris ta.

Et majandus ei kasva, eksport kidub, ettevõtete käibed taandarenevad ning tootlikkus ei näita jalgade alla võtmist, vajab Eesti rohkem kui kunagi varem kasvu, kommenteeris Äripäeva peatoimetaja tänavuse TOP100 andmeid vaadates. "Ettevõtete kasvu, mis lõppeks kajastuks ka majanduse kasvus," selgitas ta. "Seda olukorras, kus tööpuudus on 15 aasta madalamal tasemel, ehk, tööturult uusi tulijaid peale ei tule. Iga töökoht on hinnas. Ja iga ettevõte, eriti veel, kui ta suuremaks kasvab, on hinnas."

Hetkel kuum