Äripäev • 3 jaanuar 2016

Raudsaar: presidendi abikaasa peab olema avaliku elu tegelane

President Toomas Hendrik Ilvese ja Ieva Kupce laulatus.  Foto: Presidendi kantselei

Ajalehtede Liidu juhi Mart Raudsaare sõnul oleks Ameerika Ühendriikides täiesti võimatu, et president teataks, et tema abikaasa ei ole avaliku elu tegelane - sellise avalduse peale oleks presidendi karjäär poliitikuna lõppenud.

2. jaanuaril laulatati president Toomas Hendrik Ilves ja Ieva Kupce, kes võttis abielludes ka Ilvese nime. Pärast laulatust saatis presidendi kantselei välja pressiteate, kus muu hulgas teatas: „Ka abielu sõlmimise järel ei pea Ieva Ilves ennast avaliku elu tegelaseks ning pühendub perele ja tööle, jagades oma elu nüüd Riia, Tallinna ja Ärma talu vahel. Vabariigi Presidendi abikaasa esinduskohustusi hakkab ta täitma juhtudel, kui tema osalemine on vajalik.“

Raudsaar kommenteeris selle avalduse peale sotsiaalmeedias, et ta on valmis aktsepteerima seda, et president võtab mistahes asjaoludel uue naise, aga ta ei saa aktsepteerida seda, et ajakirjanduse ja avalikkuse juurdepääs temale (uuele esileedile) saab olla vaid siis, kui Kadriorg on armulik. „Kui tegemist on eraisikuga, pole tal ka asja EV vastuvõtule ja nii lihtne see ongi. Dilemma lahenduseks oleks, kas pidada Ieva Ilvest täiemahuliselt avaliku elu tegelaseks või peaks Toomas Hendrik Ilves tagasi astuma,“ sõnas Raudsaar.

Presidendi avalike suhete nõuniku Toomas Sildami kohta nentis Raudsaar, et kuigi väga raske on asetada end teise inimese rolli, oleks tema sellises olukorras PR-inimesena töölt lahkunud. "Õnne väärib mõistagi igaüks, aga antud juhul tuleks teha siis valik isikliku või institutsionaalse poole vahel. Kindlasti mitte aga segada neid vastavalt olukorrale nõnda, nagu on kasulik ja eesmärgipärane," sõnas Raudsaar.

Hetkel kuum