Äripäev • 14 jaanuar 2016

Lahkus "Visa hinge" ja Harry Potteri filmidest tuntud Alan Rickman

Alan Rickman 2013. aastal Londonis heategevusüritusel.  Foto: Reuters/Scanpix

Londonis suri vähki 69aastaseks elanud näitleja Alan Rickman, keda teatakse peamiselt tänu tema rollidele filmis "Visa hing" ja Harry Potteri linateostes, vahendab Guardian.

Erilise häälega Alan Rickman oli viimase 30 aasta üks armastatumaid ja hinnatumaid Briti näitlejaid nii kinolinal kui ka teatrilavadel.

Eesti vaatajale sai ta tuttavaks põnevusfilmist "Visa hing" (Die Hard), kus ta kehastas filmi peamise pahalasena rahvusvaheliselt kardetud saksa terroristi Hans Gruberit. Rickman leidis terve hulga uusi fänne pärast seda, kui ta astus üles Harry Potteri raamatute põhjal vändatud filmide seerias, kus ta kehastas professor Snape'i.

Rickmani on kehastanud teisigi halbu tegelasi, Gruberile järgnes Nottinghami šerifi roll 1991. aastal valminud Robin Hoodi filmis. 1995. aastal kehastas ta HBO vändatud filmis Rasputinit.

Negatiivsed tegelased ei olnud aga tema ainus pärusmaa, näiteks 1995. aastal linastunud filmis "Mõistus ja tunded" (Sense and Sensibility) kehastas ta tagasihoidlikku kolonel Brandonit. Filmi peaosas oli Emma Thompson, kellega Rickman kohtus ekraanil veel mitu korda: nad mängisid abielupaari 2003. aasta filmis "Armastus on see" (Love Actually) ja endisi armastajaid BBC draamas "The Song of Lunch".

Näitlemise kõrval oli Rickman ka poliitiliselt aktiivne, nimetates end sündinud leiboristiks. Samuti tegeles ta heategevusega.

Rickman kohtus oma abikaasaga, kui nad olid veel teismelised, kuid nad abiellusid alles 2012. aastal, olles paar olnud alates 1965. aastast. Paaril ei olnud lapsi, kuid Rickman on näitleja Tom Burke'i ristiisa.

Intervjuudes oli pidevalt teemaks see, et Rickman ei olnud kordagi võitnud Oscarit, Kuldgloobust, Emmyt ega ühtegi teist tunnustatud auhinda. Näitlejat ei paistnud see aga häirivat. “Rollid võidavad auhindu, mitte näiteljad,” ütles ta 2008. aastal. Tema kunsti laiem väärtus oli see, millele Rickman jäi kindlaks, öeldes, et tema jaoks on lihtsam võtta oma tööd tõsiselt, kui ta saab endale kergusega peale vaadata

“Näitlejad on muutuste agendid,” ütles ta. “Film, teatrilavastus, muusikateos või raamat saab maailma muuta.”

Alan Rickman professor Severus Snape'ina Harry Potteri saaga viimases filmis "Harry Potter ja Surmavägised":

Hetkel kuum