Täna toimusid Moskvas üheaegselt läbiotsimised agentuuris TASS, mille peadirektor on Sergei Mihhailov ning viimase loodud firmas Mihhailov ja partnerid. Mihhailov on Venemaa Raudteede endise juhi Vladimir Jakunini endine alluv.
- Vladimir Jakunin Foto: epa
Jakunini uurimine
Pärast Jakunini erruminekut Venemaa Raudteedest eelmise aasta augustis on Navalnõi juhitud korruptsiooniga võitlemise fond saatnud õiguskaitseorganitele, Venemaa Raudteede direktorite nõukogule ja juhatusele ning riigiduuma kõigi fraktsioonide saadikutele üle 80 avalduse, viidates korruptsioonifaktidele riigimonopoli endise juhi tegevuses.
Uurimine käivitus alles pärast seda, kui Navalnõi hakkas süstemaatiliselt oma fondi kodulehel avaldama Jakunini tegevusega seotud dokumente.
Telekanal Dožd väidab oma kahele allikale tuginedes, et Mihhailoviga seotud läbiotsimised on osa õiguskaitseorganite alustatud kontrollist Venemaa Raudteede endise juhi
Vladimir Jakunini tegevuse kohta.
Täna tuli avalikuks, et siseministeerium algatas
Venemaa Raudteede endise presidendi Vladimir Jakunini suhtes kriminaaluurimise, mille nad käivitasid korruptsiooniga võitlemise fondi juhi, opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi avalduse põhjal. Navalnõi kinnitas ka oma kodulehel, et siseministeerium on uurimist alustanud.
Navalnõi selgitas, et kuna on olemas poliitiline otsus Jakuninit mitte puutuda, siis läks fond skandaalsemat teed ja avalikustas materjalid. Seepeale võeti fondiga ootamatult ühendust, teatati, et kontroll juba käib ja kutsuti välja fondi esindaja koos dokumentidega.
Jakunini suhtes algatatud kriminaaluurimine puudutab Navalnõi sõnul eelkõige toimepandud vargust geotekstiili ostmisel, mida vahendas Jakunini firma ning mahhinatsioone Jakunini poja e-piletite müüki vahendavas firmas.
Laialt raudtee-ehituses kasutatavat geotekstiili paigaldas 2014. aastal Venemaa Raudteedele ettevõte Infratex, olles kõigis hangetes ainus pakkuja ning teenides selle pealt miljard rubla (ligi 12 mln eurot). Korruptsiooniga võitlemise fondi andmeil oli sellest tehingust otsene kasusaaja Infratexi omanik AIS Infrastructure Solutions Ltd., mis kuulub Jakunini perekonnale.
Navalnõi meenutab ka, et 2012. aastal, pärast transpordiministri määrust kohaldada raudteel e-pileti süsteem, alustas Venemaa Raudteed internetis rongipiletite müüki. Seejuures käis kogu müük läbi netisüsteemide OOO UFS ja OOO Elektronnõje Biletõ, mille omanik on Küprosel registreeritud maksuvaba firma AM Ebookers, mis omakorda läbi teise maksuvaba firma Verlys kuulub jurist Vera Lissiotisele, kes omakorda juhib perekond Jakunini rahaasju.
Rongipiletite internetist ostu korral sai UFS igalt müüdud piletilt komisjonitasu, kusjuures firma dokumentidest selgub, et 30% summast läks Venemaa Raudteedele ning 70% UFSile. 2013. aasta eest teenis UFS Navalnõi fondi kinnitusel üle 3 miljardi rubla (ligi 35 mln eurot).
Poliittehnoloogiate keskuse juhi Igor Bunini sõnul näidatakse praegu toimuvaga Jakuninile, et tal oleks tulnud poliitikast eemale hoida. „Ta käitub ilmselt ebaadekvaatselt, sest vastasel juhul poleks seda juhtunud. Noh, ta loob oma fondi, tahab poliitikas olla. Võib-olla pole see kellelegi meelt mööda. Kui siseministeerium tema vastu huvi tunneb, saab see olla vaid vastus tema mingitele avaldustele, ja siis juhib jumalik käsi selle juurde, et on vaja teda uurida,“ rääkis Bunin.
Enne oma määramist TASSi peadirektori kohale oli Mihhailov Venemaa Raudteede korporatiivsuhete osakonna juht. Seejuures sõlmis ta Venemaa Raudteede taristul 15aastase reklaamilepingu firmaga, mis kuulub tema pikaajalisele partnerile Vitali Krivenkole.
Aastal 2000 rajasid Krivenko ja Mihhailov PR-firma Mihhailov ja partnerid, milles Mihhailov töötas kuni 2004. aastani, mil siirdus tööle Venemaa Raudteedesse. 2006. aastal sai ka Krivenkost Venemaa Raudteede töötaja – Mihhailovi asetäitja.
Detsembris 2015 rääkis Jakunin intervjuus Bloombergile president Putini lähikonna rotatsioonist ning tõi privileegide hapruse näitena Putini endised lähikondsed Boriss Berezovski ja Vladimir Gussinski.
Seotud lood
Leedu telekommunikatsiooniettevõte, UAB Consilium Optimum, mida tarbijad tunnevad Fastlinki kaubamärgina, käivitas 18. detsembrini kestva avaliku kolmeaastase võlakirjaemissiooni eesmärgiga kaasata 3 miljonit eurot, pakkudes investoritele 9% aastaintressi (ISIN code: LT0000411266, investment order cook code CSLSPO). Emissioon on tagatud ILTE 1,5 miljoni euro suuruse garantiiga.