Kadi Neemre • 5 veebruar 2016

Hoolimata nafta üleküllusest ei kiputa tootmist vähendama

Foto: EPA

Naftavarude üleküllus mõjutab endiselt nafta hindasid, kuid otsus vähendada tootmist ei ole kaugeltki lihtne.

Naftabarreli tootmise kulukus võib paljuski erineda, sõltudes naftavälja asukohast, selle arendamisest ja muudest komponentidest.

Üks USA naftatootmise hiljutise suurenemise põhjuseid peitub näiteks selles, et kunagi maha jäetud nafta leiukohad on tänu tehnoloogia arengule taasavastatud. Paljud neist leiukohtadest on kasumlikud ka praeguste turuhindade juures.

Praeguse 35 dollarilise barrelihinna juures pumbatakse üle maailma keskmiselt 3,5 miljonit barrelit naftat päevas. Wood Mackenzie analüütikute sõnul ei tasu see aga ennast ära. “Tootjate esmane reaktsioon on säilitada toodangut lootuses, et nafta müüakse maha siis, kui hinnad on taas tõusma hakanud,” sõnas Wood Mackenzie analüütik Robert Plummer.

Mõningate tootjate jaoks on tootmise peatamine ja uuesti alustamine kulukam kui nafta tootmise jätkamine, seega pumpavad nad naftat juurde lootuses, et hinnad tõusevad peagi.

Nafta toodang on keskmiselt vähenenud kõigest 100 000 barreli võrra päevas, mis moodustab vaid 0,1% globaalsest tootmisest, kinnitab Wood Mackenzie. Tulemuseks on globaalne nafta üleküllus.

Naftariigid on madalate hindadega toimetulekuks kasutusele võtnud eri strateegiaid, selle asemel, et tootmist vähendada. Näiteks Saudi-Araabia, mis sõltub suuresti naftatulust, on kärpinud riiklikke toetusi ning teatas plaanist tõsta makse.

Tarbijate jaoks tähendab odav nafta hind aga soodsamaid kütusehindasid.

Alates 2014. aasta keskpaigast, kui nafta hinnad hakkasid kukkuma, on USA majapidamised säästnud keskmiselt 115 miljardit dollarit aastas, kinnitab Capital Economicsi analüütik Steve Murphy.

Hetkel kuum