Sirje Rank • 11 veebruar 2016

Rootsi keskpank intressimääraga veel sügavamas miinuses

Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi keskpank langetas täna enim jälgitud baasintressimäära veel sügavamasse miinusesse ning lubas käiku lasta ka muud instrumendid oma arsenalist, et inflatsioonile igal juhul elu sisse saada.

Keskpank kärpis repomäära seniselt miinus 0,35%-lt miinus 0,50 protsendile.

Agentuuri Bloomberg küsitletud 18 analüütikust oskas uut kärbet prognoosida 10, kuid vaid kolm olid söandanud oodata nii sügavat uut intressimäära langetamist.

Keskpank teatas ka, et jätkab alanud aasta esimesel poolel valitsuse võlakirjade tugiostuprogrammiga, nii nagu plaanitud.

„Ebakindlus globaalsete arengute suhtes on jätkuvalt suur – inflatsioon on madal ja mitmed keskpangad on veelgi rahapoliitikat lõdvendamas,“ märkis keskpank. „Rootsi rahapoliitika peab olema neile arengutele vastav. Vastasel juhul riskib Rootsi krooni vahetuskurss tugevneda kiiremini, kui oleme prognoosinud, mis raskendaks inflatsiooni kiirenemist ja stabiliseerumist 2% tasemel.“

Rootsi kroon nõrgenes 1,6%, 9,61 kroonile euro suhtes.

Inflatsioon on keskpanga sihist maha jäänud viis viimast aastat. Majandus kasvab küll 3,9% tempos (kolmandas kvartalis), kuid detsembris oli inflatsioon aasta baasil vaid 0,9%.

Hetkel kuum