Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Glikmani naelavabrik lööks Helmiga käed

  Leon Glikman ja Marek HelmFoto: Andras Kralla

  Vandeadvokaat Leon Glikman ei tea ühtegi vaimselt tervet ettevõtjat, kes naudiks maksudeklaratsioonide täitmist ja nende täitmise eest maksmist.

  Kui Glikmanil oleks advokaadibüroo asemel naelavabrik, liituks ta vabatahtlikult maksuameti plaaniga maksudeklaratsioonid kaotada. Advokaadibürood ei saa sellega kaasa minna, sest nende suhtes kehtivad kõrgendatud konfidentsiaalsusnõuded.
  Glikman suhtub maksuameti plaani kaotada aastaks 2020 maksudeklaratsioonid optimistliku pessimismiga. „Kui programmiga liitumine on vabatahtlik, ei ole mul mitte ühtegi vastuväidet,“ ütles ta. „Kui see on kohustuslik, siis on põhiprobleem selles, et maksumaksja avab riigile ligipääsu ka nendele andmetele, mis ei ole vajalikud maksude määramiseks.“ Praegu deklareerib maksumaksja ainult neid andmeid, mida on maksude määramiseks vaja. Aga kui ta deklaratsiooni ei esita, siis peab ta riigile avama ligipääsu kas oma pangaandmetele või raamatupidamisprogrammile, ja sealt on juba kättesaadav ka ärisaladus ja pangasaladus. „Advokaadibüroode puhul oleks see mõeldamatu, sest nii lekiks klientide info, mida kaitseb nii kohalik seadus kui ka rahvusvahelised normid,“ selgitas ta.
  Glikman ütles end kindel olevat, et kui maksuameti peadirektor neid andmeid vaatab, ei leki need kuhugi. Aga maksuamet on suur ja on ju olnud juhtumeid, kus maksuandmeid on kasutatud ebasihipäraselt, meenutas ta. „Selle kohta on isegi üks riigikohtu lahend, kus maksuametnik jäi andmete kogumisega vahele. Amet käitus aumehena ja lõi ta minema, aga kohus ennistas ta tööle tagasi.“
  Vabatahtlik koostöö
  Marek Helm märkis, et kõik sellised uued teenused peaksidki olema vabatahtlikud. Ta tõi näiteks maksuameti koostöö Uberi keskkonnaga. „Eestis elavad esimesed inimesed, kes on vabatahtlikult otsustanud, et nad on valmis Uberi keskkonnas teenitud tulu pealt makse tasuma,“ rääkis ta. “Nende inimeste arv on veel väga väike, aga inimeste maksumoraal on selles valmiduses olemas.“
  Helmi selgituse kohaselt tähendaks deklaratsioonist loobumise teenusega liitumine seda, et ettevõtja usaldab maksuametile info konkreetsete pangaülekannete kohta, mis on mõeldud palga tasumiseks selles ettevõttes. „Maksuamet arvestab maksud, saadab maksekorralduse panka – ja kui sul on püsimaksekorraldus, siis oled deklaratsioonist vaba,“ kõneles ta. „Aga kui sa seda ei taha, siis jääb sulle võimalus maksudeklaratsioon esitada. Praegugi tohib ju paberi peal deklaratsioone tuua, üks protsent eesti ettevõtjaid esitabki deklaratsioone siiamaani paberil. Ma ei saa küll aru, miks.“
  Hirm, et maksuamet hakkab ettevõtja andmetes sobrama, on Helmi sõnul alusetu. „Aeg on sealmaal, kus riik võiks ettevõtjat usaldada,“ sõnas ta. „Ja seda usaldust tuleb vastastikku kasvatada. Praegu on seal ikka lõhe sees. Meie pakume välja võimaluse, et ettevõtja on vaba rutiinsetest tegevustest meile andmete edastamisel. Kui ta meid usaldab, siis aitame tal makse lihtsamini tasuda ja vähendada ka raamatupidamise kulusid, et ta saaks oma aega maksimaalselt kasutada ettevõtluses.“ Helm täpsustas, et peab silmas eelkõige väikest ja keskmise suurusega ettevõtjat, kellel on iga tund kallis.
  Seadused vajavad muutmist
  Helm tunnistas, et tänases õigusruumis ei ole see võimalik, sest praegune õigusruum on üles ehitatud maksudeklaratsioonile. Seega on vaja seadusemuudatusi. Glikmani sõnul eeldab deklaratsioonidest loobumise plaani elluviimine maksukorralduse seaduse, aga ilmselt ka äriseadustiku, krediidiasutuste seaduse ja paljude teiste seaduste, võib-olla ka isikuandme kaitse seaduse muutmist. „Äris kehtivad ärisaladused ja need on praegu tugevalt kaitstud, isegi kriminaalõiguslike meetoditega,“ rõhutas Glikman. „Ärisaladuse lekitamine on kuritegu.“
  Helmi hinnangul mõjub deklaratsioonidest loobumine maksumoraalile hästi. „Maksuameti ressurss ei peaks minema väikeettevõtja tagantjärele kontrollimisele,“ lausus ta. „Ettevõtja saab tunde, et ta kulutab maksukohustuste täitmiseks võimalikult vähe aega. Tal ei ole enam vaja nii palju raamatupidamistunde, mis kuluvad praegu maksuametiga suhtlemisele. Selle asemel teeb ta oma igapäevaseid toiminguid pangas ja ütleb, et osa tehingute kohta võib maksuamet esitada mulle e-arve tulu- ja sotsiaalmaksu kohta.“
  Maksuameti juhi meelest on selline samm riigipoolne vastutulek ettevõtjale. „Meil on hästi palju väikesi ettevõtteid, kellele on iga saja ja tuhande euro teenimine keeruline,“ selgitas ta. Ettevõtja võiks süsteemi aktsepteerida sisetunde, usalduse alusel. „Meil ei ole vaja juurdepääsu pangakontole,“ rõhutas Helm. „On vaja infot konkreetse ülekande infot.“
  Glikman lisas, et kui ettevõtja on sellise süsteemiga liitunud, siis peaks ta sellest oma äripartneritele teada andma. „Kui see on tehtud, siis on kõik korras.“ Ettevõtjale oleks see tema hinnagul sõnul kasulik. „Paljud väikeettevõtjad on praegu loobunud ettevõtlusest, sest kui nad löövad kokku hiiglaslikud maksud ja raamatupidamiskulud, siis ei tasu enam edasi nokitseda. Ma ei tea ühtegi vaimselt tervet ettevõtjat, kes naudiks maksudeklaratsioonide täitmist ja nende eest maksmist. Nii et sellega saaks suure probleemi jalust ära.“
  Raamatupidamine ei kao
  Helmi sõnul käiks deklaratsioonide kaotamine mitmes etapis. „Esimene etapp on kindlasti tulu- ja sotsiaalmaksudeklatsioon. Meile tuleb iga kuu 100 000 deklaratsiooni. Kui see süsteem on välja töötatud, hakkab neid vähemaks jääda ja väikeettevõtja aeg vabaneb. Käibemaksuteemas on palju nüansse, aga ka seda ei peaks üle parda viskama.“ Helm ei näe põhjust, miks ei võiks Eesti ennast reklaamida ettevõtluskeskkonnana, kus maksude tasumiseks ei ole vaja maksuametit. „Vahel öeldakse, et ah, 10 000eurone maksuotsus, see on väike summa, aga teeni see 10 000 eurot väikeettevõtjana, et see ära maksta.“
  Raamatupidajate murest võimaliku töö kaotamise pärast saab Helm aru. „Aga ega raamatupidamist pole vaja ainult maksuameti jaoks, ettevõtja tahab ise ka ülevaadet.“ Siiski leiab ta, et see visioon võiks nügida natuke ka raamatupidamise regulatsiooni. „Las väikeettevõtja ise otsustab, kui palju tal seda arvepidamist vaja on,“ pakkus ta välja. „Kas peab siis alati riik ütlema, kuidas sinu raamatupidamine peab olema tehtud.“ Helm näeb maksuameti edasist funktsiooni ettevõtjale info jagamises, mitte niivõrd kontrollimises. „See mõjutab maksumoraali märksa rohkem kui mingi maksuameti revisjon, mis lõpeb mingi summa määramisega. Väikeettevõtlus on elu alus. Riik võiks julgelt välja öelda, et me usaldame ettevõtjat ja maksuameti roll seisneb info jagamises riigi poolt ettevõtjatele.“
  Glikmanile meeldiks selline signaal, sest tema sõnul on Eesti majandus väga raskes stagnatsiooniperioodis. „Oma ettevõtjad lahkuvad, välisinvestorid lahkuvad, selg ees, üksteise otsa komistades.“ Aga veel paremaks kui deklaratsioonide kaotamist peab ta Läti mikorettevõtete regulatsiooni ülevõtmist, kus ettevõtja maksab 9 protsenti käibe pealt ja raamatupidamine on väga lihtne. Kui see Eestis kehtiks, siis rajaks Glikman advokaadibüroo kõrvale kohe mingi mikroettevõtte.
  Marek Helm ja Leon Glikman kohtusid Äripäeva otse-eetris Eduka Eesti arvamuskonkursi sõsarüritusena sündinud debatisarjas, mis keskendub Eesti majandusedu seisukohalt olulistele teemadele.
 • Hetkel kuum
Sirje Potisepp: peaminister, tubli! Aga julgeolek on laiem mõiste
Kõige rohkem ootan uuelt valitsuselt pikaajaliste eesmärkidega strateegilist tööstuspoliitika kujundamist, kirjutab toiduliidu juht Sirje Potisepp vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kõige rohkem ootan uuelt valitsuselt pikaajaliste eesmärkidega strateegilist tööstuspoliitika kujundamist, kirjutab toiduliidu juht Sirje Potisepp vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Tootjahinnad kahanesid kuuga pisut
Tööstusettevõtete küsitud hinnad on nii sise- kui välisturgudel püsinud ühetaolisel tasemel juba kaheksa kuud, ka impordihinnad on langenud, selgub statistikaameti andmetest.
Tööstusettevõtete küsitud hinnad on nii sise- kui välisturgudel püsinud ühetaolisel tasemel juba kaheksa kuud, ka impordihinnad on langenud, selgub statistikaameti andmetest.
Pangamurede laabumine tõi USA börsidele kergenduse
USA peamised aktsiaindeksid liikusid täna pärast nädalavahetuse Credit Suisse'i ülevõtuteadet kergendatult ülespoole.
USA peamised aktsiaindeksid liikusid täna pärast nädalavahetuse Credit Suisse'i ülevõtuteadet kergendatult ülespoole.
Reaalajas börsiinfo
See, mis on kohalikule turistile tavapärane, paneb välismaalase rahakotiraudu avama
Kuigi loodust on eestlaste ümber igapäevaselt väga palju, on kohalike huvi oma looduses pakutavate turismiteenuste vastu üha kahanev, rääkis Nature Tours Estonia matkajuht Kristina Traks saates „Turismitund“.
Kuigi loodust on eestlaste ümber igapäevaselt väga palju, on kohalike huvi oma looduses pakutavate turismiteenuste vastu üha kahanev, rääkis Nature Tours Estonia matkajuht Kristina Traks saates „Turismitund“.
Emotsionaalne esinemine Gaselli Kongressil: et maal äri ajada, pead olema lihtsalt hea inimene
Ääremaal ettevõtjana tegutsedes on kõige olulisem, et juht oleks hea inimene, ütles Võrumaal Metsavenna Turismitalu asutanud Meelis Mõttus, nõustudes juhtimispsühholoog Mare Porkiga.
Ääremaal ettevõtjana tegutsedes on kõige olulisem, et juht oleks hea inimene, ütles Võrumaal Metsavenna Turismitalu asutanud Meelis Mõttus, nõustudes juhtimispsühholoog Mare Porkiga.
Otse Ukrainast: Eesti firma liigutas tüki tootmist Kiievi lähedale "Tulime siia ikkagi äri tegema."
Tartu saunakerisetootja HUUM viib pea kolmandiku tootmisest sõjas olevasse Ukrainasse. Ettevõtte juhi Siim Nellise sõnul aitab ukrainlasi kõige rohkem see, kui neil on tööd.
Tartu saunakerisetootja HUUM viib pea kolmandiku tootmisest sõjas olevasse Ukrainasse. Ettevõtte juhi Siim Nellise sõnul aitab ukrainlasi kõige rohkem see, kui neil on tööd.
Raadiohommikus: näpunäited, kuidas võita investori süda (ja raha)
Äripäeva raadio teisipäevane hommik toob kuulajateni nõuandeid, kuidas pääseda ligi investori rahakotile, aga ka Eesti šokolaadimeistri edusammud Aasias ja Venemaa-Hiina suhete viimase seisu.
Äripäeva raadio teisipäevane hommik toob kuulajateni nõuandeid, kuidas pääseda ligi investori rahakotile, aga ka Eesti šokolaadimeistri edusammud Aasias ja Venemaa-Hiina suhete viimase seisu.
Nädala lood. Krüptoidu vangerdas luksuskinnisvaraga, pangapaanika ning uus firma tahab börsile
Äripäeva lugejad huvitusid sel nädalal enim euriborist, pangapaanikast ning kinnisvaraga vangerdanud krüptoidust Change.
Äripäeva lugejad huvitusid sel nädalal enim euriborist, pangapaanikast ning kinnisvaraga vangerdanud krüptoidust Change.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.