Kristel Härma • 17 veebruar 2016

Leedo parkla jääb paraadilt kõrvale

Seekordsele paraadile saabuvad kutsutud külalised Vabaduse väljaku siniste klaasidega bussipeatusest.  Foto: Andres Haabu

Vabariigi aastapäeva paraadi kutsetega külalised peavad paraadile saabuma Vabaduse väljaku ääres asuva parkla asemel bussipeatusest, sest parkla omaniku Vjatšeslav Leedo firmaga kokkuleppele ei jõutud.

Kaitseväe teatel on Leedole kuuluvat maa-ala kasutatud varem vabariigi aastapäeva paraadile kutsutud külaliste sõidukite parkimiseks. „Vastab tõele, et tänavu ei saadud Vjatšeslav Leedoga tema maa kasutamises kokkuleppele. Mingeid lisakulusid ja olulisi muutusi see kaitseväele ei too ning paraadi käiku ei mõjuta,“ selgitati kaitseväest vastuses Äripäevale.

Siiski tähendab see muudatusi külaliste paraadile saabumises ja nende sõiduvahendite parkimises. Kutsutud külalised on sunnitud pidustustele saabuma Vabaduse väljaku siniste klaasidega bussipeatusesse, kust suunduvad nende autojuhid soovi korral edasi sealsesse linnale kuuluvasse maa-alusesse parklasse. Varem said külalised pidulikule sündmusele astuda Leedo parklast otse väljakule ja Vabadussõja võidusamba juurde.

Vjatšeslav Leedo ei põhjendanud, miks talle kuuluv parkla seekord paraadilt kõrvale jääb, ja soovitas pöörduda küsimustega oma kinnisvarafirma poole. Compakt Kinnisvara juhatuse liikmele Martin Lemberile ei meenu, et keegi oleks parkla kasutamist küsinud. „Paraad on iga-aastaselt toimunud Vabaduse väljakul, mitte Kaarli pst 2 kinnistul,“ lisas Lember. Tema sõnul on Kaarli pst 2 alal ka tänavu nii-öelda turvakoridor kiirabile, et tagada valmidus vajadusel abi osutamiseks ja seda ilma tasuta.

Paraadil tegeleb külaliste parkimisega politsei. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Marie Aava sõnul on varasematel aastatel olnud kasutusel eri parklad ja parkimisskeemid, tänavu osutus parimaks lahenduseks maa-alune parkla. Tallinna linn andis maa-aluse parkla kasutamise politseile paraadi ajaks ilma selle eest raha küsimata.

Vabaduse väljaku äärne parkla kuulub Leedo firmale Varamaad Kinnisvara. Parklat haldab aga Leedo teine kinnisvarafirma, kõrvalasuva Kaarli pst 4a krundi omanik Compakt Kinnisvara.

Varamaad Kinnisvara ja Compakt Kinnisvara kaudu kuulub Vjatšeslav Leedole Vabaduse väljaku ja Toompea tänava vahele jääv Kaarli puiestee äärne ala (Kaarli pst 2 ja Kaarli pst 4a).

Compakt Kinnisvaral on plaanis ehitada sellele alale kaheksa maa-aluse korrusega keskus.

Leedole kuuluva parkla jaoks tõotab 24. veebruar jääda nigela teenistusega päevaks, sest sinna viiv Kaarli puiestee on suletud kella kaheksast hommikul kella kaheni päeval. Rohkem kui 120 kohaga parklas tuleb tavapärase hinnakirja järgi maksta tunniajase parkimise eest kolm eurot ja 50 senti. Majanduslikult kasulikum oleks tulu teenida potentsiaalse rendirahaga.

Kui Vjatšeslav Leedo omandas 2009. aastal lisaks Kaarli pst 2 alale, kus asub tasuline parkla ja kohvik, ka kõrvalasuva Kaarli pst 4a krundi, tundis Tallinna abilinnapea Eha Võrk muret, et tulevikus peavad linn ja riik lootma maaomaniku heatahtlikkusele. „Me loodame, et kinnistu avaliku osa kasutamine on ikkagi tasuta. Sest on mõeldamatu, et Tallinna linn peaks hakkama maksma erafirmale raha selle maa kasutamise eest. Seal peavad ju toimuma avalikud paraadid,“ ütles abilinnapea toona. Nüüd tookord öeldut kommenteerides sõnas Võrk, et kui vastab tõele, et kaitsevägi pole seda maa-ala kasutamiseks saanud, siis tema toonane mure tundub kahjuks olevat õigustatud.

Hetkel kuum