Piret Reiljan • 21. märts 2016 kell 12:00

Pank hoiab Autorollo saladust

Keit Pentus-Rosimannus keeldus mullu sügisel Autorollo kriminaalmenetluses kohtus ütluste andmisest.  Foto: Raul Mee

Swedbank jätab enda teada, kes kirjutas panga vahendusel KredExile esitatud laenugarantii taotlusse 2008. aastal, et Väino Pentus on „riigikogu liikme Keit Pentuse isa“.

Postimees avalikustas eelmisel nädalal, et KredExile esitatud kirjalikus taotluses, millega küsiti riiklikku garantiid Swedbanki väljastatavale laenule Väino Pentusele kuulunud OÜle Naitsirk 2008. aastal, rõhuti Pentuse poliitikust tütrele. Taotluses seisis muu hulgas lause "Väino Pentus (riigikogu liikme Keit Pentuse isa) omab…". Niisiis märgiti ära laenutaotleja poliitikust pereliige.

Pentus-Rosimannus kommenteeris Postimehele, et ta pole kunagi andnud pangale õigust kasutada oma nime isa ettevõtte Autorollo tegemistes ja ootab selgitust, kuidas tema nimi taotlusesse sattus.

Äripäev küsis Swedbankist selgitust nii konkreetse juhtumi kui ka laiemalt panga praktika kohta selliste laenugarantii taotluste esitamisel: kes koostab taotluse teksti. Panga kommunikatsioonispetsialist Liidia Kaljundi jäi vastamisel väga üldsõnaliseks. „Konkreetset kliendisuhet me kahjuks kommenteerida ei saa. Tavapärane protseduur näeb välja nii, et klient edastab pangale projektidega seotud info, vajadusel esitab pank täiendavaid täpsustavaid küsimusi. KredExile esitatakse laenutaotlusega seotud materjalid, mille kohta on neil samuti õigus lisainfot küsida,“ sõnas Kaljundi.

"Klient annab pangale info projekti kohta ning  pank edastab Kredexile taotluse, mis on koostaud kliendi käest saadud info põhjal," ütles Kaljundi veel.

KredExi kodulehekülg ütleb, et laenukäenduse kasutamiseks tuleb pöörduda panka või liisinguettevõttesse. Käenduse saamiseks esitavad need vastava taotluse KredExile. Sõltuvalt käendussumma suurusest ja projekti keerukusest võtab käendusotsuse tegemine aega kuni neli nädalat.

Hetkel kuum