Ave Lepik • 14 aprill 2016

Hodorkovski on Venemaa rikaste TOPis tagasi

Mihhail Hodorkovski on Venemaa rikaste TOP 200s tagasi.  Foto: epa

Forbes avaldas 13. korda Venemaa rikaste TOP 200, kus tänavu on võrreldes eelmise aastaga vahetunud liider, aga on ka märkimisväärseid uustulnukaid, näiteks dissidendist Jukose endine juht Mihhail Hodorkovski, kes oli viimati rikaste tabelis 11 aastat tagasi.

Uustulnukatest on tähelepanuväärne ka Facebooki Vene analoogi VKontakte looja Pavel Durov, kes tõusis Venemaa rikaste edetabelisse. Forbesi koostatud rikaste TOP 200s oli Durov 600 miljoni dollari suuruse varandusega 135. kohal.

Venemaa rikkaim inimene on Novateki ja Siburi kaasomanik Leonid Mihelson, kes aastaga kerkis kuue koha võrra. Aasta jooksul kosus tema vara 2,7 miljardi dollari võrra, mis teeb tänaseks päevaks hinnanguliselt 14,4 miljardit dollarit.

Teisel kohal on Mihhail Fridman (13,3 mld dollarit), kolmas Ališer Usmanov 12,5 miljardi dollariga. Naftaäris tegutsev Fridman müüs mullu sanktsioonide ja Briti valitsuse surve tõttu maha tema investeerimisfirmale LetterOne kuulunud mitu Põhjamere maagaasi leiukohta, mis asusid Briti sektoris. Usmanovi investeerimisfirmale USM Holdings aga kuuluvad Megafon ja Metalloinvest, Mail.Ru Group ning rida telekanaleid (nt Muz-TV ja Disney-Russia). Usmanov on investeerinud näiteks ka Uberisse.

Esiviisikusse mahuvad veel varahaldusfirma Interross omanik Vladimir Potanin (12,1 mld dollarit) ning kütuse- ja transiidimagnaat Gennadi Timtšenko (11,4 mld dollarit).

Eelmisel aastal Venemaa rikkaimaks inimeseks hinnatud Aleksei Mordašov on sel aastal kuuendal kohal, Forbes hindas tema vara väärtuseks 10,9 miljardit dollarit. Mordašovile kuulub metalli-, energeetika- ja kaevanduskonglomeraat Severstal.

President Vladimir Putini väimees, Siburi kaasomanik Kirill Šamalov, on uustulnukana rikaste tabelis 64. kohal, tema varanduse väärtuseks hindab Forbes 1,2 miljardit dollarit.

Vene tabeli uustulnukate seas on ka Uralkalia aktsionäri Dmitri Rõbolovlevi eksabikaasa Jelena, kelle Forbes paigutas 142. kohale, hinnates tema vara väärtuseks 600 miljonit dollarit. Ligilähedaselt sellise summa kohustas mullu juunis Šveitsi kohus Rõbolovlevil oma endisele naisele pärast lahutust välja maksma. Mullu oktoobris teatasid Rõbolovlevid, et jõudsid kokkuleppele, kuid ei avaldanud lahutuse tingimuste üksikasju. Rõbolovlevi enda varanduse suuruseks hinnatakse 7,7 miljardit dollarit ning ta on rikaste edetabelis 12. kohal.

Jelena Rõbolovleva on üks kolmest naisest, kes pääses Venemaa Forbesi edetabelisse. Temast eespool on Inteco Managementi juht, Moskva eksmeeri Juri Lužkovi abikaasa Jelena Baturina (vara väärtus 1,1 mld dollarit, 65. koht). Kolmas rikas naine tabelis on lastetoidu ja mineraalvee valmistaja Progress kaasomanik Olga Beljavtseva (vara väärtus 400 mln dollarit, 184. koht).

Märkimisväärne on, et üle 11 aasta jõudis Venemaa rikaste edetabelisse ka Jukose endine juht Mihhail Hodorkovski, kelle kapitaliks hinnatakse 500 miljonit dollarit ning sellega on ta tabelis 170. kohal.

Hodorkovski oli Forbesi rikaste reitingus 2004. aastal, kui ta oli juba „Jukose asjas“ uurimise all. Toona oli ta tabeli number üks ning tema varanduse väärtuseks hinnati 15,2 miljardit dollarit. Aasta hiljem hinnati Hodorkovski varanduseks juba „vaid“ 2 miljardit dollarit ning edaspidi loovutas ta oma vara osadena äripartner Leonid Nevzlinile.

Praegu on Hodorkovski varanduse allikaks fond Quadrum Atlantic, mis kuulub Guernsey saarel registreeritud kuuele usaldusfondile ning mille kasusaajad on Hodorkovski endised äripartnerid Jukose ajast.

Märtsi algul avaldas Forbes ka maailma rikaste edetabeli, kuhu mahtus 77 venemaalast. Rikkaim venemaalane oli ka selles tabelis Leonid Mihelson, teisel ja kolmandal kohal vastavalt Mihhail Fridman ja Ališer Usmanov.

Bloombergi miljardäride indeks näitab, et maailma 400 rikkaima inimese sekka kuuluvad 19 Vene miljardäri kaotasid eelmisel aastal kokku 8 miljardit dollarit. Bloombergi rikaste edetabelisse kuuluvate miljardäride vara vähenes mullu tervikuna 19 miljardi dollari võrra.

Sel aastal Venemaa rikaste TOP 200 hulka pääsenutest on 77 dollarimiljardärid. Viimasena 200 äravalitu sekka pääsenul on vara 350 miljonit dollarit.

Võrdluseks: Äripäeva tänavuse Rikaste TOPi liidri Kristo Käärmanni vara suuruseks hindasime 234 miljonit eurot ehk 264 miljonit dollarit.

Hetkel kuum