Äripäev • 16. aprill 2016
Jaga lugu:

Analüütik: Vene võimule on kasulik rubla madal kurss

Vene rubla.  Foto: Bloomberg

Rubla kursi esmaseks mõjutajaks on poliitiline faktor – Venemaa võimudele on kasulik hoida rubla kurss madal, leiab Vene finantsanalüütik.

Analüütik Vjatšeslav Putilovski selgitas raadiojaama Moskva FM eetris, mis täpsemalt mõjutab rubla kurssi. „Rubla kurss ei sõltu ainult naftast, on veel suur hulk asju. Esmajärjekorras on selleks poliitiline faktor. Vene võimudele on kasulik rubla madal kurss. Isegi kui nafta hind tõuseb või muudetakse sanktsioone, mis võimaldaks rublal kasvada, siis sisuliselt kasvama see ei hakka. Keskpank süstib majandusse uusi rublaemissioone ja vahetab neid dollarite vastu. Lihtsamalt öeldes: kasvatab valuutareserve. See on niimoodi praegu ja jääb ka tulevikus,“ ütles analüütik.

Ta lisas veel, et rubla kurssi võib mõjutada mis iganes, kaasa arvatud olukorra pingestumine Ukrainas, Süürias või Türgis.

Venemaa majandusministeeriumi hinnangul on riigis selle aasta lõpuks oodata SKT kasvu, kuid see on võimalik vaid juhul, kui Brenti toornafta aasta keskmine hind on üle 40 dollari barreli eest.

Majandusminister Aleksei Uljukajev prognoosis, et sel aastal jääb dollari keskmine kurss 65-70 rubla juurde. Ministri sõnul on Vene majandus praegu „ebastabiilse tasakaalu“ seisundis. „Meie majandus ootab signaali. Selleks võiks saada Venemaa-vastaste sanktsioonide mahavõtmine või nende pehmendamine, mis annaks kapitalile võimaluse minna rahvusvahelistele turgudele,“ on öelnud Uljukajev.

Jaga lugu:
Hetkel kuum