Investorite tüli viis Eesti idu pankrotti

04. mai 2016, 18:39
Yoga juht ja asutaja Priit Vimberg süüdistab firma pankrotis tülitsevaid investoreid.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160504/NEWS/160509878/AR/0/AR-160509878.jpg

Tartu ärimeeste Urmas Pasti ja Juhan Kolgi osalusega targa maja süsteemi pakkuv AS Yoga on ettevõtte juhi sõnul pankrotis investorite vahel tõusnud tüli tõttu.

„Minu kümne aasta töö läks sinna. Selline kraaklus pole mitte ühegi areneva ettevõtte jaoks hea. Selliste investoritega mina rohkem koostööd teha ei taha,“ sõnas Yoga juht ja asutaja Priit Vimberg. 

2014. aasta märtsis kuulus Juhan Kolk juhtmevaba targa kodu seadmete ja operatsioonisüsteemi arendamisega tegeleva Yoga osanikuna Toomas Hendrik Ilvese Poola visiidi äridelegatsiooni. Presidendi kaaskonda valiti tippettevõtjad ja kõige perspektiivikamate idufirmade esindajad. Yoga nende seas.

Kahe nädala eest kuulutas kohus välja Yoga pankroti, täna toimus juba esimene kaht miljonit eurot ootavate võlausaldajate koosolek. Kõik 16 töötajat on koondatud.  

„Meie taha investeeringu kaasamine ei jäänud“

Igal Yogaga seotud osapoolel on kuulsusetu lõpu leidnud idufirma pankroti põhjustest oma nägemus.

Tänavu ootasid ettevõtet ees viis paljulubavat projekti maailma suurfirmadega, kuid need kõik vajanuks rahastust. Raha, täpsemalt kuus miljonit eurot, jäi Vimbergi sõnul oktoobris Eesti investorite venitamise tõttu tulemata. Intel, HP ja Orange on mõned suured koostööpartnerid, kes jäid ootele ning on avaldanud nüüd Vimbergile kahetsust, et magusad projektid jäävad realiseerimata.

„Kuna need tehingud on kõik pika vinnaga, võtavad need paar-kolm aastat aega, ei tulnud neist veel piisavalt müügitulu. See turg on alles tuure võtmas,“ märkis Vimberg.

Juhan Kolk ütles, et pankroti põhjuseks on äriplaani mitterealiseerumine. Urmas Past ütles, et ei soovi Äripäevaga suhelda. Vimberg aga kinnitas, et suurest investeeringust ilma jäämise ja firma pankroti taga on Kolgi-Pasti tandemi venitamine ja kraaklus Rootsi investoritega. Rootsi investor ehk tuntud mobiilioperaator Telia Sonera AB vastas ettevõtte pressiesindaja Peter Borsose vahendusel napisõnaliselt, et investeering Yogasse polnud kindlasti edukas.

Kolk kinnitas, et just nende soov oli kaasata välisinvestor. „Me tegime selle nimel üle aasta tööd ja meie taha välisinvesteeringu kaasamine ei jäänud. Kahjuks loobus üks osalev riskifond n-ö viimasel sekundil oma plaanist, mistõttu ei õnnestunud investeeringut  lõpuni viia.“

Suur kala oli peaaegu käes

Aasta tagasi oli Yogal terendamas suur investeering kahelt rahvusvahelistelt investeerimisfondilt – kummaltki kaks miljonit eurot, kes nõudsid, et ka olemasolevad investorid lisaksid nii suurte summade puhul omalt poolt kaks miljonit.

„Olemasolevad investorid venitasid väga pikalt investeeringu osas uute investoritega läbi rääkimisel. Uued investorid soovisid investeeringu juba aasta tagasi kuu-pooleteisega kinni panna. Lõpuks venisid asjad nii kaua, et kui oktoobriks said kõik komad paika, ütles üks rahvusvaheline investor, et neil on selle investeeringu jaoks raske hääli kokku saada, sest aega on läinud liiga palju ja turg on juba nii palju edasi läinud. Hakkasime neile asendust otsima, see aga võtab aega ja otsimise ajal oleks pidanud ettevõtet rahastama,“ selgitas Vimberg.

Ta lisas, et algselt soovis Telia investeeringuga edasi minna ning Kolk ja Past ei soovinud, kuid siis seisukohad vahetusid. „Nad püüdsid omavahel kokkuleppele saada, kuid see lihtsalt ei õnnestunud. Siis nad (Kolk ja Past – toim) ütlesid lõpuks lihtsalt, et mingu see ettevõte siis pankrotti. Juhatusel ei jäänudki muud üle kui anda sisse pankrotiavaldus.“

Kolk näeb aga asja teisiti: „Äriplaani järgi pidi ettevõtte jätkusuutlikuks tegutsemiseks vajalikud müügimahud ja kassavoog saavutatama lähiturgudel müüdava  targa kodu teenusega  eraklientidele. Selle aluseks oli Telia Soneraga sõlmitud leping,  milles viimasel oli Baltikumis ja Skandinaavias  toote ainumüügiõigus.  Müükide vähesus oli ka põhjuseks erimeelsuste tekkimisel põhiinvestorite  vahel.“

Ajutine haldur tõi välja Yoga maksejõuetuse analüüsis, et Yoga teenuste-toodete müük ei saavutanud oodatud taset, väikesest käibest ei saanudki tekkida investeeringuteks ja müügitegevuse toetuseks vajalikku kasumit, Yoga oli pikas arenemisfaasis ning omanike pidevad investeeringud ja laenud  ei olnud piisavad ja uusi investoreid kaasata ei õnnestunud. Käibest ei piisanud isegi jooksvate kulude katteks, tekkisid võlad, sealhulgas maksuvõlg.

Toode, millel pole alternatiivi

Vimberg ei taha isegi mängida mõttega, et võib-olla polnud maailm lihtsalt veel nende lennukate targa kodu süsteemide jaoks valmis.

 „Maailm keeb praegu selles vallas – targad kodud ja asjade internet. See kõik on alles algus. Meie välja töötatud lahendus, millega koos partneritega tahtsime turule tulla, on tänaseni ainulaadne ja mitte ühtegi alternatiivi sellele ei ole. Omanike kraakluse pärast on tehtud sellele ettevõttele pöördumatu kahju. Ma ei tea, kui lihtne on seda taastada,“ rääkis ta.

Ta ei oska ka aimata, kas võiks leiduda huviline, kes tahaks firma üle võtta ja edasi tegutseda. „Minu jaoks on see müsteerium. Keegi pole aru saanud, miks see nii kaua venis ja miks investorid kokkuleppele ei saanud.“

Yoga on juba ka kord varem aastate eest pankrotiavalduse valmis kirjutanud, kui firmasse poolteist aastat panustanud Briti investor selle hülgas. Aastal 2008 leidis aga Vimberg pärast poolte töötajate lahkumist uuteks investoriteks just nimelt Juhan Kolgi ja Urmas Pasti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2016, 18:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing