Pille Ivask • 30. mai 2016
Jaga lugu:

Stockholmi kinnisvarapidu võib läbi olla

Stockholm  Foto: epa

Swedbank hoiatas, et Stockholmi praegu veel kõrgustes olevad kinnisvarahinnad võivad õige pea langema hakata, vahendab Bloomberg.

Stockholmi kinnisvarahinnad on praegu nõnda kõrgel, et isegi muusikaprogrammil Spotify olla sobivate ruumide leidmisega raskusi. Pikka aega kestnud negatiivsed intressimäärad ning müüdava kinnisvara tagasihoidlik valik on Rootsi pealinnas toonud kaasa märkimisväärse hinnatõusu.

Kuigi Euroopa Komisjon on avaldanud muret, kas Rootsi valitsus saab tekkinud probleemiga hakkama, võib lahendus olla juba praegu käegakatsutav ega vaja riigi meetmeid.

Swedbanki analüütik Jan Ihrfelt lausus, et Stockholmi kinnisvaraturul on näha, et hinnad hakkavad tasapisi langema. Selle peamine põhjus on lihtne: inimestel pole raha, et endale kinnisvara soetada, kuna hinnad on nii kõrgel. Ihrfelti sõnul on inimeste sissetulekutest eluasemelaenu tagasimakseks kulutava raha osakaal juba praegu kriitiliselt suur. „Isegi selliste intressimäärade juures näeme, et hind ei saa enam kerkida,“ lausus ta. Ühtlasi toetab hindade langust asjaolu, et 1. juunist jõustub uus regulatsioon, mille alusel tõestetakse intressimäärasid.

Sellest hoolimata on rootslased üha suuremates võlgades ning see paneb Rootsi Finantsjärelevalveameti (FSA) muretsema. FSA juht Erik Thedeen märkis, et ta loodab sellele, et pangad karmistaksid laenusaamise võimalusi. „Kui inimese võla ja sissetuleku suhe on 600, 700 või 800 protsenti, on tegu märkimisväärse riskiga,“ ütles ta.

Skandinaavlased üldjuhul julgevad suuri laene võtta, kuna nad tunnevad heaoluriigi toetust. Siiski, kui Taani kinnisvaramull 2008. aastal lõhkes, jäid paljud inimesed oma kodudest ilma.

Jaga lugu:
Hetkel kuum