Mait Kraun • 31. mai 2016 kell 17:15

India majanduse tempokas kasv tekitab küsimusi

India lipp  Foto: EPA

India majandus kasvab kõigi teiste suurriikide omast kiiremini. See näitab, et riik on aeglustuva maailmamajanduse üks säravamaid piirkondi, vahendab CNN Money.

India majandus kasvas selle aasta esimeses kvartalis 7,9 protsenti – see ületas analüütikute ootusi ja oli kõrgem ka Hiina majanduskasvust, mis oli esimeses kvartalis 6,7 protsenti.

Peaminister Narendra Modi on ametis olnud juba kaks aastat. Vaatamata tublile majanduskasvule on riigis jätkuvalt palju probleeme. Paljud analüütikud on kahtluse alla seadnud India SKP statistika, mis on teistest näitajatest liialt erinevaks muutunud. 2015. aasta lõpus vähenesid nii tööstustoodang kui ka investeeringud. Eksport püsib samuti nõrk.

Kriitikute sõnul peidab India majandusprobleeme madal nafta hind, mis on tunduvalt vähendanud riigi energiaimporti (summaliselt).

„SKP numbrid on märkimisväärsed, aga analüütikud on nende paikapidavuse osas skeptilised. Need numbrid ei pruugi kvaliteetsed olla,“ ütles Shilan Shah Capital Economicsist.

Peaminister Modi on lubanud riigis teha suuri reforme, aga need on toppama jäänud. Näiteks ei suudetud kehtestada üleriigilist käibemaksu – osariikidel on jätkuvalt väga palju võimu ning üleriigilisi reforme on raske läbi suruda.

Modi ise ütleb, et ta on suutnud inflatsiooni kontrolli all hoida, välisinvesteeringute maht kasvab ning pankrotiseaduste muutmine on ettevõtjate elu lihtsamaks teinud.

„Kahe aasta pärast võin ma öelda, et India on võitnud tagasi usalduse ning saanud tugevaks. Nii nagu peab,“ ütles Modi eelmisel nädalal Wall Street Journalile.

 

Hetkel kuum